Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL

27 YILIN BİRİKİMİ DIŞ PAZARLARA AÇILIYOR

Halil İbrahim Elbir: "2013 yılının iyi geçmesini umut ediyoruz. Herkesin bildiği gibi Gaziantep, halıcılıkta öncü olmuştur. Artık dünya pazarına hitap etmekteyiz. Bu yüzden gerek 2013 yılında gerek ise önümüzdeki yıllarda beklentilerimiz ve umudumuz büyük."

27 yıldır halının başkenti Gaziantep’te faaliyet gösteren Birsa Halı, kurulduğu günden bu yana güçlenerek sektörde daha etkin bir pozisyona ulaştı. İç pazarda yetkin bir firma haline gelen Birsa Halı’nın sıradaki hedefi, dış pazara açılarak ürünlerini geniş kitlelere ulaştırmak olacak. Bunun için gerekli reklam ve tanıtım çalışmalarına ağırlık vermeyi düşünen Birsa Halı, önümüzdeki yıllarda iç ve dış piyasada halıcılığın öncü markası olma peşinde.

Firma olarak 20 yıldan daha uzun bir geçmişe sahipsiniz. Bize firmanızdan ve kurulduğu günden bugüne yaşadığınız gelişmelerden bahseder misiniz?

Elbir Halı (Ahmet Elbir) ve Birsa Halı Tekstil San. Ve Tic. Ltd. Şti. olarak uzun yıllardan beri sektördeyiz. Ahmet Elbir, iş hayatına atıldığı ilk yıllarda halı sektörü ile ilgili olarak gerek seyyarlık, gerek makine işçisi olarak çalışmıştır. Dürüstlük ve istikrarlı çalışma prensibinden yola çıkarak halı üretimine geçmiştir. Eski tek mekik ve çift mekik makinelerde uzun yıllar üretim yapmıştır. Sonrasında gerekli müşteri portföyü ve sektörde istikrarı yakalayınca, oğlu Halil İbrahim Elbir ile el ele vererek Birsa Halı’yı günümüze taşımıştır. Birsa Halı, 4 adet halı dokuma makinesi ile üretim yapmaktadır. BCF ve Heat Seat parça halıları ve duvardan duvara halı üretimi yapmaktayız. Yeni renk grupları ve desenlerle her geçen gün artan müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Yeniliklere ve eleştirilere açık bir firmayız.

Birsa Halı markasıyla kendinizi pazarda nasıl konumlandırıyorsunuz? Pazarda ne kadar etkin bir ’güç’sünüz? Pazarda iyi bir ’oyuncu’ olmak için neler yapmak gerekiyor?

Yurtiçi ağırlıklı çalışmaktayız. İhracata yönelik çalışmalarımız devam etmekte olup, polip halı alanında yurt içi piyasasına hâkim bir firmayız. Son derece seçkin firmalarla toptan sevk şeklinde çalışmaktayız. Pazarda ise iyi bir oyuncu olabilmek için sektör gündemini yakından takip etmek ve yeniliklere açık olmak gerekiyor.

Dış Pazara Açılmanın Zamanı Geldi!

27 yıldır iç pazarda belirli bir doygunluğa ulaşan Birsa Halı, dış pazara açılmak için gerekli çalışmalarını sürdürüyor. Global piyasa şartlarına uygun olarak markalaşmaya giden Birsa Halı, üretimden sevke, müşterinin ilgi odağı olma yolunda ilerliyor. Yurtiçindeki pazarın yanı sıra yurtdışı pazar da halı sektörü ve üreticileri açısından mutlaka dikkate alınan yönler barındırıyor.

Sizin kurumsal olarak yurtiçi ve yurtdışı pazara ilişkin çalışmalarınızı ve yaklaşımınızı öğrenebilir miyiz? Dış pazar ile yaptığınız ticaretin oranı nedir?

Yurtdışı satışları için gerekli fizibilite çalışmalarını yapmaktayız. Bir altyapı oluşturuyoruz. İlk aşamada direk olarak yurtdışı çalışmalarımız olmadı ama ihraç kayıtlı satışlarımız vardır.

Piyasa yoğun rekabet yaşanan bir boyutta, giderek daha etkin marka ve kurumlara gerek duyuyor. İlerleyen süreçte piyasanın ve pazarın beklentilerini karşılamak adına ne gibi önlemler almayı ve neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Globalleşen piyasa şartlarında Elbir Halı ve Birsa Halı olarak markalaşma sürecine girmek istiyoruz. Bu süreçte halı kalitemizi artırıp üretim, sevk ve müşteri memnuniyetine kadar geçen süreci iyi analiz ederek, müşteri dilek ve şikâyetlerine göre gerekli organizasyonu en iyi şekilde yapabilmek niyetindeyiz.

Teknolojik altyapınızın yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Buna ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor musunuz?

Teknolojik alt yapı olarak sürekli yenilikler yapmak ve teknolojiyi yakından takip etmek lazım. Biz de bu konuda elimizden geleni yapmaktayız.

için, gerek yeni farklı ürünler üretebilmek için halı makinelerimizi yeniledik. Bu işin sadece halı üretmek olmadığının farkındayız. İşin bir ekip ve sistem işi olduğunu bilip, buna göre gerekli entegrasyonu sağlanmış yazılımları şirketimizin muhasebe, sevk, üretim, finans, personel vs. ünitelerimize almış bulunmaktayız. Gerekli eğitimler elemanlarımıza verilmektedir. 2013 yılına ilişkin beklentileriniz ve hazırlıklarınızı öğrenebilir miyiz? 2013 yılının iyi geçmesini umut ediyoruz. Herkesin de bildiği gibi Gaziantep, halıcılıkta öncü olmuştur. Artık dünya pazarına hitap etmekteyiz. Bu yüzden gerek 2013 yılında gerek önümüzdeki yıllarda beklentilerimiz ve umudumuz büyük.

Reklam ve tanıtım çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Açıkçası çok büyük reklam çalışmalarımız yok. Sebebine gelince, ilk önceliği halılarımızda markalaşmaya verdik. Büyümenin gerekliliği olan reklam çalışmalarını daha sonra yapacağız. Reklamı iyi yapıp, müşteri memnuniyeti sağlamadıktan sonra reklamın çok da gerekli olduğunu düşünmüyoruz. Müşteride ve halıda kaliteyi yakaladıktan sonra gerekli showroomlar ve reklamlar için önemli tutarda bir bütçe ayırmamız gerektiğinin farkındayız.

06.03.2013
Bu haber 81122 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar