Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL

GAZİANTEP HALILARI OKYANUSUN ÖTESİNE TAŞINIYOR

Abdi Avcı: "Gaziantepli makine halısı üreticileri için dünya halen çok büyük bir pazar. 2013 yılı başında ihracatımız artarak devam ediyor. Uygun pazarlama stratejileri ve ürün çeşitliliği ile satışlarımızın yükselen bir grafikte devam edeceği kanaatindeyiz."

Kurulduğu günden bu yana giderek gelişen ve büyüyen bir yapıya sahip olan Diyarser Halı, ihracatta önemli bir başarı elde etti. Diyarser Halı, Gaziantep Halılarını Afrika, Avrupa, Türki Cumhuriyetlerden sonra Amerika Kıtasına da ihraç ediyor.

Diyarser Halı’yı tanıyabilir miyiz?

1992 yılında, tek mekikli tezgâhlar ile halı imalatına başladık. Sektörde tek mekikli tezgâhlar ile yapılan üretim dönemi sona erdiğinde, piyasadan halı temin edip ihracat yaparak sektördeki yerimizi korumaya çalıştık. 2007 yılından itibaren Diyarser Halı olarak son teknoloji van de wiele tezgâhlar ile halı imalatına yeniden başladık. Üretim kapasitemizi, makine parkurumuzu ve müşteri portföyümüzü günden güne arttırarak sektörde büyümeye devam etmekteyiz.

Sektördeki yerinizi nasıl görüyorsunuz? İç ve Dış piyasa rekabetindeki yeriniz nedir?

Firmamız ihracat ağırlıklı çalışmaktadır. Üretim kapasitemizin ve pazar hacmimizin gelişmesi için tanıtım, Ar-Ge, pazar araştırması, kalifiye personel istihdamı gibi hususlara özen göstermekteyiz.

Ürün çeşitlerinizden, koleksiyonlarınızdan bahseder misiniz? Tasarımlarınızı neye göre belirliyorsunuz?

Ürünlerimiz polipropilen halılardan oluşmaktadır. Tasarımlarımız ve koleksiyonlarımız farklı bölgelerdeki müşterilerin beğenisine hitap edecek ve her sezon değişen trendlere uyum sağlayacak şekilde belirlenmektedir.

Gaziantep halılarını Türkî Cumhuriyetler, Afrika ve Avrupa’ya ihraç ediyorsunuz. Halılarımız yurtdışında yeteri ilgiyi görüyor mu? Daha iyisi için çözüm önerileriniz nelerdir?

Bu pazarlardan sonra Amerika kıtasında satışlarımız başladı. Ürünlerimizin yurtdışında gördüğü ilgiden oldukça memnunuz. Daha iyisi için elbette yapılması gereken şeyler var. Firmalar açısından kaliteden ödün vermemek, doğru yatırım ve istihdam önemli şeyler. Bunlara ek olarak, Navlun ve gümrük fiyatlarının daha uygun hale gelmesi, dış ticarette ülkemizin daha aktif olması, imalatçı ve ihracatçı firmalara devlet desteğinin artarak devam etmesi gibi konularda iyileştirme yapılabilir.

’Evinize gelen güzellik’ sloganını kullanmıştınız. Bu güzelliği bütün evlere yaymak için kullandığınız araçlar nelerdir? Reklam ve tanıtım çalışmalarına ilginiz ne ölçüde?

İç piyasaya çalışmıyoruz. İhracata çalışan firmalar için ise en önemli tanıtım ve reklam unsurunun fuarlar olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca kaliteli ve doğru üretilen ürünün müşteriden aldığı haklı tepki zaten firmanın tanıtımında önemli bir rol oynamaktadır.

Diyarser Halı sektörel teknolojiyi ne denli takip ediyor?

Piyasada rekabet etme şansınız teknolojiyi yakından takip etmek ile doğru orantılıdır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar teknolojik gelişmeleri takip etmekteyiz.

Katılımcısı olduğunuz 13. Uluslararası Halı ve Zemin Fuarı’ndan beklentileriniz nelerdir?

13. Uluslararası Halı ve Zemin Fuarı’nda yıldan yıla gözle görülür, bariz gelişmeler mevcut. Halı ve Zemin Fuar’larının sektörümüzün dış pazara tanıtımı konusunda çok önemli bir etken olduğunu düşünüyoruz.

06.03.2013
Bu haber 81122 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar