Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL

ORTADOĞU VE AVRUPA’YA MAKİNE İHRACATI

Üretiminin yüzde 40’ını başta Ortadoğu ve Avrupa olmak üzere birçok ülkeye ihraç eden, Gaziantep’te kurulu olan Günay Makine, "Marka taklitçiliği sektöre zarar veriyor." diyor.

Halı, overlok, saçak ve yapıştırma makinelerini başta Ortadoğu ve Avrupa olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç eden, Gaziantep’te kurulu olan Günay Makine, Türkiye’nin sektörde lider bir firmadır. Sadece yurt içinde değil, yurt dışında da marka yarattıklarını, bunun da kolay olmadığın belirten Günay Makine, "Markamız için yıllarca emek verdik. Bugün geldiğimiz noktada hiçbir çaba harcamadan markamızı kullanarak yurt içinde satış yapıldığını tespit ettik." diyor.

Gelişmeler endişe verici

Avrupa Birliği’nden alınan son verilerin, sahte ürün üreticilerinin ve satıcılarının global marka sektöründen her yıl haksız pay aldığını gösterdiğini dile getirerek, "Bu verilerden de anlaşılıyor ki taklitçilik yalnız Türkiye’de değil, dünyada da yapılmaktadır. Taklitçilikten etkilenen Türkiye’de yerli ve yabancı firmalar, taklit edilen ürünleri nedeniyle markalarına duyulan güvenin azalmasını, satış kaybını hem tüketici hem de pazar üzerinde yaşanan olumsuzlukları görerek, gelişmelerden endişe etmektedir. Bu nedenle marka haklarının hukuki olarak korunması, sahtecilikle ve taklitçilikle mücadele bugün özellikle tanınmış marka sahiplerinin en önemli gündem maddelerinden birini oluşturuyor."

Üretmeye devam ediyoruz

Emery, Daimoku, Janser, Liberal ve Silver Star markası olarak, 1997 yılında Gaziantep’te faaliyete geçen Günay Makine, üretime başlayışlarını hatırlatarak, "Firmamız makine üretim sektöründeki yenilik ve değişimlere ayak uydurabilmek ve paralel bir seyir izlemek için her geçen gün teknolojisini, deneyimli ve işinde uzman personelleri ile vizyonunu geliştirmektedir." dedi.

Markamızı kullandırmayacağız

Makine satışlarının yüzde 40’lık kısmının yurt dışındaki, geriye kalan yüzde 60’lık kısmının da yurt içindeki tüketicilerle buluştuğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti: "Yılların emeği ve özverisi ile yarattığımız markanın bizim dışımızda kullanılmasına asla izin vermeyeceğiz. Şimdilik adını gizli tuttuğumuz bu taklitçi firmanın da yasalar önünde hak ettiği cezaya uğramasını sağlayacağız. Türkiye hukuk devletidir. Haklı olan da mutlaka kazanacaktır." diyerek, makine sektöründeki taklitçilik sorununa dikkat çektikten sonra, alıcılara da çağrıda bulunarak, "Devir artık teknoloji devri. Bugün internet üzerinden birkaç tuşla istenilen firmanın tüm bilgilerine ulaşılabiliyor. Bu nedenle kullanıcılar zarar görmemek adına, aldıkları ürünlerin mutlaka gerçek marka olup olmadıklarını sorgulamalılar." şeklinde konuştu. Günay Makine, bizim "Emery- Daimoku-Janser-Silver Star" markalarımızı benzeri markalarla taklit ediyorlar. Ancak teknolojimizi ve kalitemizi asla taklit edemezler…" diyor.

07.03.2013
Bu haber 81122 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar