Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
GÜZEL AMAÇLARA HİZMET EDEN ÖZEL HALILAR

New York merkezli Nying Zemo halı firması , alışverişe sıradışı bir yaklaşım getirerek her sattığı ürünün kârından çocuk istismarına yardım kuruluşlarına bağış yapıyor. Firma sahipleri Shalini Acharya ve Simmy Pappachen; “Güzel halılar güzel evler yarattığı gibi güzel amaçlara da hizmet ederek değişimler yaratabilir” diyorlar.

 

Güney Asya kökenli ortaklar Shalini Acharya ve Simmy Pappachen tarafından 2006 yılında New York’ta kurulmuş olan Nyzing Zemo, Tibet halı dokumalarını çocuk istismarını önlemek gibi yüce bir amaçla buluşturarak ticaretin manevi tatminle birlikte yürüyebileceğini ispatlıyor. Simmy Pappachen başarı öykülerini dergimize anlattı ve sorularımızı cevapladı.

 

Şirketinizi nasıl kurdunuz ve

ortaklığınızı başlattınız?

Shalini ile dostluğumuz uzun yıllara dayanıyor. Shalini, FIT (Fashion Institute of Technology) kolejinde okuduğumuz yıllarda paflmina iflinden emekli olmufltu bile. Onun ailesi Nepal’de halı ve tekstil ifli yaptığından New York’ta, Tibet halı ifline girmeye hevesleniyordu. Benim giriflimci ruhumu da bildi€inden sanırım bu ifli birlikte yapmak üzere bana ortaklık teklif etti. O zamanlar halılar hakkında çok fley bilmiyordum ama bunun benim için bir flans olacağını düflündüm ve baflladık.

 

Nying Zemo ismi nereden geliyor ve ne anlam ifade ediyor?

Orijinal bir marka adıyla ortaya çıkmak istedik. Özel tasarım Tibet halıları satan bir firma olarak yüksek kalitede, lüks halılarımızla biliniyoruz. Shalini, Tibetli arkadaşlarına Tibetçe kelimeler sormuştu.  Tibet dilinde Nying Zemo “güzel” demek. Aynı zamanda kelime oyunu gibi de geldi bize NY (New York’un kısaltması) ve Ny-ing şeklinde Manhattan’daki ev ofisimizin şirketleşmesini temsil ediyordu.

 

Hem kârlı bir şirket olmaya çalışıp hem de hayır kurumlarına bağış yaparak fark yaratmaya çalışmak işi nasıl bir arada yürüyor?

Harika işlediğini söyleyebilirim. As-lında işi yapan ABC Nepal teşkilatı diyebiliriz. Biz sadece satışlarımızın bir kısmını A.B.D’de çocuk seks köleliğini engellemeye çalışan bir başka kuruluş olan Captive Daughters’a (Esir Kızlar) veriyoruz. Captive Daughters bu geliri direkt olarak ABC Nepal’e veriyor ve bu şekilde sistem yürüyor. Herkes toplumdan aldığını topluma geriye verebilmeli. Biz kadın olarak, Nepal toplumuyla çalıştığımızdan o toplumdaki kadınlara yardım etmemiz gerektiğine inanıyoruz ve onların rüyalarını gerçekleştirmeye destek oluyoruz. 

 

Ürün ve servisleriniz tam olarak nelerdir?

Nying Zemo markamız, güzel sanatlar artistlerinin işlerini özel yapım halıyla buluşturan Tibet halı firmasını temsil ediyor. Burada konut sahipleri, iç mimarlar, tasarımcılar ve mimarlarla çalışıyoruz. Her şekil, desen ve renkte çalı-şabiliyoruz. Halılarımız Kathmandu’da (Nepal) dokunuyor ve bu hazırlık 3-6 ay sürebiliyor.

 

Nepal veya Tibet halılarını diğerlerinden ayıran en önemli özellikleri nelerdir?

Tibet halıları çok daha dayanıklılar ve çağdaş/modern tasarımla sahip oldukları kumaş farklılıklarına göre daha da güzelleşebiliyorlar. İlmik, kesim, yontma vs gibi farklılıklar.

 

Hep New York’ta mısınız yoksa Nepal’e de gidiyor musunuz?

Ben çoğunlukla New York’tayım ama Shalini işin üretim kısmında daha aktif olduğundan kalite kontrol ve diğer işlerle ilgili sık sık Nepal’e gidiyor.

 

Halı pazarında başarılı bir iş kadını olmak zor mu?

Genelde çoğu iş kolu kolay değil zaten. Bence önemli olan fedakârlık yapabilmek, riskleri göze alabilmek ve hatalardan bir şeyler öğrenmek. Hayat böyle... Büyük ödüllerin hasatını toplayabilmek için şansınızı denemelisiniz.

19.09.2008
Bu haber 11688 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar