Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
BİTMEK BİLMEYEN TUTKUNUN ÖYKÜSÜ GÜZELİ ARAYIŞ

Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ndeki “Farklı Kültürlerde Güzeli Arayış”sergisinde, on bin yıldır Anadolu’da yaşayan medeniyetlerden derlenen 700 eser bulunuyor. Birbirinden güzel eserler arasında 16.yy’dan 18. yy’a uzanan döneme ait halılar ise göz kamaştırıyor.

 

Anadolu topraklarındaki on bin yıllık “Güzeli Arayış” serüveni, Sultanahmet’teki Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ndeki özel bir sergiyle anlatılıyor. Sergide aynı coğrafya üzerinde farklı zamanlarda yaşayan ama aynı tutkuyla eserlerini yaratan uygarlıklardan derlenen toplam 700 adet eser yer alıyor. Ortak noktaları güzellik kavramı olan eserler arasında en çok göze çarpanlar ise 16.yy-18.yy dönemine ait halı ve kilimler.

‘Halı müzesi’ olarak da anılan Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde uzman olarak çalışan Süheyla Murat, Selçuklu’dan Osmanlı’ya en güzel halı örneklerinin bu sergide yer aldığını belirtiyor ve devam ediyor: “Çeşitli dönemlerde Anadolu’daki cami, türbe gibi yerlerden toparlanmış eserlerde aklımıza gelmeyecek sembollerle karşılaşıyoruz: Gamalı haç, ejder, yıldızlar, üçgenler… Dönem dönem fark etmiş tabii ve bu semboller, desenler üzerinde her yeni kültürün etkisi olmuş. Gördüğümüz kadarıyla Orta Asya, Mezopotamya, Ege, Balkan ve Akdeniz kültürlerinden yansımalar var”. Murat serginin amacını; “Anadolu topraklarında varlığını sürdürmüş olan uygarlıkların, neden ve nasıl aynı simgeyi seçtikleri, güzellik kavramı ve anlatım aracı olarak nasıl kullandıkları ve yorumladıkları” olarak açıklıyor.

Serginin genel danışmanlığını ve tasarımını yapan Gürol Sözen ise; “Çizgilerin öncülüğünde noktalar, daireler, kareler, çaprazlar, dalgalı ve kesikli çizgiler, üçgenler, kare içinde çapraklar, gamalı haçlar, spiraller, çarkıfelekler ve niceleri. Hayat ağaçları, rozet çiçekleri, kartallar, ejderler, kuşlar, aslanlar, kalpler, eller, gözlerle bezeli sonsuz bir arayış, yani hayatın kendisi” şeklinde anlatıyor. Günümüzde de süren simgelere dikkat çeken Sözen sergiyi, farklı kültürlerin kendiliğinden uzlaşması olarak nitelendiriyor. 

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürü ve Sergi Kurulu Başkanı Seracettin Şahin, müzenin, Sultanahmet Meydanına açılan girişinden itibaren tüm koridorları, salonları, avlusunun özel olarak yeniden tasarlandığını belirtiyor. Müzenin, 1914 tarihinde “Evkaf-ı İslâmiye Müzesi” (İslam Vakıfları Müzesi) adı ile ziyarete açılarak Türk ve İslâm Sanatı eserlerini topluca kapsayan ilk Türk müzesi olduğunu açıklayan Seracettin Şahin devam ediyor: “Müze Mimar Sinan’ın en önemli yapıların-dan biri olan Süleymaniye Cami-i Külliyesi içinde yer alan imaret binasında ziyarete açılmış ve cumhuriyetin ilânından sonra ‘Türk ve İslâm Eserleri Müzesi’ adını almıştır. Süleymaniye imaret binasından 1983 yılında, bugün içinde bulunduğu İbrahim Paşa Sarayı’na taşınmıştır. Müze, İslâm Sanatı’nın en erken döneminden 20. yüzyıla uzanan bir çizgide, içinde Emevi, Abbasi, Kuzey Afrika (Magrip), Endülüs, Fatimî, Selçuklu, Eyyubî, İlhanlı, Memlûk, Timurlu, Beylikler, Safavî, çeşitli Kafkas ülkeleri ve Osmanlı Dönemi eserlerini inanılmaz bir zenginlikte barındıran bir koleksiyona sahiptir. Simgelerin günümüze ulaşmasının nedenlerinden belki de en önemlisi, güzel ve güzelliği yansıtmış olmalarıdır. Ancak, bunların bazıları güzelliğinin yanı sıra inanç, nazar, şans ve benzeri düşüncelerden dolayı kullanılmıştır. Gerçek şu ki, insanoğlu var oldukça simgeler de yaşayacak ve toplumları etkilemeye devam edecektir”.

Hazırlık aşamasının yaklaşık 2 yıl sürdüğü sergide halı ve kilimlerin dışında taş, mermer, toprak, bronz, altın, gümüş, değerli taşlar, elyazması, cam, ahşap, kumaş, deri, sedef, çini, seramikler yer alıyor. 700’e yakın seçme eser, müzenin 4000m2  alandaki kapalı salonlarında izleyiciye sunuluyor.

19.09.2008
Bu haber 11927 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar