Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
ANMAK MAKİNA KAPASİTESİ, KALİTESİ GELİŞTİRİLEN YENİ MAKİNELER
Nuri Direkçi: “Makine sektöründe geliştirilen yeni ürünler ve bu ürünlerin kapasitesi, kalitesi, kullanım kolaylığı ve en önemlisi de müşterinin ihtiyacına hitap etmesi çok önemlidir. Eğer bir firma ürünlerinde bu değerlere sahipse sektörde tercih edilen bir firma olarak kalıcı bir konuma sahip olacaktır.“

Sektöre sunduğunuz yeni makineler ve de teknolojik gelişmeleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamızın sahip olduğu üretim anlayışı, teknolojinin yakından takip edilerek tüm ürünlerimize uygulandığı, daha iyi, kaliteli ve müşterilerimizin kullanım rahatlığı düşünülerek üretilmiş ürünlerden oluşmaktadır, bu sebeple halıcılık sektörünü yakından takip ederek bu yönde ürünler geliştirmek ve en iyi şekilde sektörün ihtiyaçlarına cevap vermekteyiz.

Örneğin şirketimizin sektöre sunduğu en son ürünlerden biri olan Bilgisayarlı Otomatik Halı Oyma Makinesi, dünyada ilk ve tek olarak şirketimiz tarafından üretilmiş olup tamamen bilgisayar yardımıyla ve otomatik olarak, desenli ya da desensiz halılar üzerinde mükemmel bir oyma işlemi yapmaktadır. Bu makinenin önemli özelliklerinden biri de el yordamıyla yapılması imkânsız olan desenlerin, desensiz olarak dokunmuş halılara uygulanarak oymalı halı pazarında yeni bir kapı açmasıdır. “Düz oyma” ve “V” oyma diye tabir edilen oyma işlemlerini yüksek bir hızda yapılabilmektedir. Patenti firmamıza ait olan bu ürün Oriental Weavers (Mısır), Negin Mashad Carpet (İran), Byblos Teppich (Lübnan), Royal Halı (Türkiye) gibi dünyanın pek çok büyük şirketinde kullanılmaktadır.

Diğer bir ürünümüz ise yine son teknoloji kullanılarak üretilen ve birçok firma tarafından rağbet gören Tek Tamburlu Halı Lark ve Taban Kaplama Makinesidir. Bu makinemizde çökmeli halılar için özel olarak geliştirilmiş bir ön buhar ünitesi mevcut olup, aynı zamanda bu bölüm uygulanan buhar vasıtasıyla halının gözeneklerini daha iyi açarak lâteksin halı tabanına daha iyi nüfuz etmesini sağlamaktadır. Fırın bölümünde ise yine şirketimiz tarafından geliştirilen özel bir ısıtma ve bu ısının fırın içerisinde her noktaya eşit olarak dağıtılmasını sağlayan sirkülasyon sistemi bulunmaktadır, bu ve bunun gibi bir çok özelliğe sahip bu ürünümüz ise Halı Oyma makinemizde olduğu gibi pek çok büyük firmada çalışmaktadır, bu firmalara örnek verecek olursak Merinos Halı, Mody Carpet, Kevser Halı, Syrian Weavers, Fash Almas Kavir Carpet ve bunun gibi bir çok firmayı verebiliriz.

Türkiye’de makine sektöründeki yatırımları yeterli buluyor musunuz?

Türkiye’de makine sektörünün daha iyi yerlere gelebileceğine inanıyorum ve şunu da belirtmek isterim ki; makine sektöründe geliştirilen yeni ürünler ve bu ürünlerin kapasitesi, kalitesi, kullanım kolaylığı ve en önemlisi de müşterinin ihtiyacına hitap etmesi çok önemlidir. Eğer bir firma ürünlerinde bu değerlere sahipse sektörde tercih edilen bir firma olarak kalıcı bir konuma sahip olacaktır. Makine sektöründe yatırımlar daha da artarak devam etmeli ve özelikle de Ar-Ge departmanı sektörün ihtiyaçlarını gözeterek, sektörde ihtiyaç olan yeni ürünlerin üretilmesi ve hali hazırda kullanılan ürünlerin daha da geliştirilmesi ilkesiyle hizmet vermelidir. fiirketimiz makine üretiminde yeni yatırımlar ve Ar-Ge bölümünü sürekli destekleyerek müşteri odaklı ürünler geliştirmektedir ve bu hizmetin karşılığı olarak bugün yirminin üzerinde ülkeden dünya halı sektörünün en büyük firmalarıyla yoğun bir çalışma içerisinde bulunmaktayız. Ayrıca vurgulamak isterim ki; makine sektöründeki yatırımlarla beraber, satış sonrası müşteri memnuniyeti de sektörde bir yer edinmek ve kalıcı olmak adına önemli bir konuma sahiptir, ürünün geliştirilmesi ve satılması sonrasında müşteriye sunulan hizmet ve müşteri memnuniyeti göz ardı etmememiz gereken önemli bir faktördür.

2010 ve 2011 yıllarına ilişkin öngörülerinizi öğrenebilir miyiz?

2010 yılının şirketimiz için daha da genişleyerek ilerleme yolunda önemli bir yıl olduğu kanısındayım, ürünlerimize olan taleplerin yoğunluğu bizlere doğru bir yolda ilerlediğimizi göstermektedir. 2010 yılının başından bu yana yapmış olduğumuz ihracatlarımızı göz önünde bulundurursak, sene başında beri ihracat hacmimizin giderek arttığını görüyoruz. Pazarın eğilimi ve gelen taleplerin artışı 2010 ve 2011 yılının bizler için daha da iyi olacağını ve ülkemize sağladığımız katkıyı arttırarak düşünüyorum.


12.05.2010
Bu haber 11236 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar