Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
TASARIMLARIN TAKLİT EDİLMESİ RAHATSIZLIK VERİCİ BOYUTTA

Ali Rıza Özkul: “Sektördeki en büyük sıkıntımız tasarımlarımızın taklit edilmesidir.”

 

1912 yılında Manisa Demirci’de el halısı üretimi ile faaliyete başlayan Özkul Halı, 1952’de Türkiye’nin ilk halı fabrikasını kurduğundan beri sektörde başarıyla yoluna devam ediyor. Geleneksel Türk motiflerine bağlı kalınarak üretilen saf yün cami halısını çok farklı ve özel bir kalite ile üreten Özkul Halı Sanayi Ticaret Limited Şirketi ortaklarından Ali Rıza Özkul çalışmalarını dergimizle paylaştı.

Köklü bir halıcılık geçmişi olan Özkul Ailesi, cami halısı üretiminde markalaşmanın da öncülerinden. Ali Rıza Özkul, kalite ve garantinin sembolü olarak gördükleri Uluslararası Yün Birliği (IWS)’nin Woolmark Yün Lisansı’na sahip olduklarını belirtirken, tüm modellerini tescil ettirmelerine rağmen taklit edilmekten yana şikayetlerini dile getiriyor: “Sektördeki en büyük sıkıntımız tasarımlarımızın taklit edilmesi. Cami halısı sektöründe marka olmamızdan kaynaklı bir şekilde adını vermek istemeyeceğim bazı firmalar tarafından takip ve taklit ediliyoruz. Zaman zaman adımızı kullananları bile duyabiliyoruz. Bizim uzun süre emek verip tasarladığımız modelleri tabiri caizse iki dakika içinde çalabiliyorlar.”

Dünyanın dört bir yanındaki camilerin halı ihtiyacını karşıladıklarını ifade eden Özkul yurtiçi ve yurtdışında cami halılarıyla adından söz ettiriyor. Kuruluşundan beri istikrarlı çizgisinden ve kalitesinden taviz vermeyen hizmet anlayışı ile Türk Halıcılığında kalite ve garantinin öncüsü olma hedeflerini sürdürdüklerini belirten Ali Rıza Özkul; “Ürünlerimiz %100 yün olarak dört farklı kalitede üretilmektedir. %100 yün malzemeyi tercih sebebimiz, sentetik malzemelere göre daha uzun ömürlü olması, sağlıklı ve çevre dostu olmasındandır” diyor.

Türkiye’nin bir çok ilindeki camilerde Özkul Halı’larının kullanıldığını belirten Özkul, Edirne Selimiye, İstanbul Eyüp Sultan ve Süleymaniye Camileri’nin önemli referansları arasında olduğunu söylüyor. Sadece cami halısı üretimi konusunda uzmanlaştıklarını ve bu yüzden yurtdışında da bilinen bir marka olduklarını ifade eden Özkul, tasarımlarında Osmanlı ve Selçuklu mimari eserlerinden ilham aldıklarını belirtiyor ve ekliyor: “Ayrıca doğadaki çiçek ve yapraklardan da istifade ediyoruz.” ABD, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbeycan, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Hollanda, Japonya, Kazakistan, Kosova, Kıbrıs, Kırım, Makedonya, Norveç, İsveç, İsviçre ve Yunanistan gibi çok sayıda ülkeyle çalışmalarını yapan Özkul Halı, özellikle Arap ülkelerinde yapılmakta olan dev camilere ve İngiltere, Fransa gibi ülkelerdeki Arap ve Pakistan kökenli cemaatlerin camilerine özel tasarımlı halılar yapıyor.

Ali Rıza Özkul ayrıca gazete ve dergi reklamlarından başka pazarlama çalışmaları olmadığını ifade ederken “Müşterilerimiz bize referanslarımızdan ulaşmaktadır. Kaliteli ürün ve kaliteli işçilik yaptığımız için müşterimiz bizi aramaktadır” diyerek çalışmalarındaki titizlik ve hassasiyetinin başarılarındaki önemini vurguluyor.

 

24.09.2008
Bu haber 11602 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar