Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
EL HALILARININ TEMİZLİĞİ VE BAKIMI
“Her leke su ile temizlenemez. Bazı lekeler yağ bazlı özel boyalar veya kuru temizleme sırasında kullanılan maddelerle geçirilebilir. El halısında leke çıkarma ile ilgili bütün gerekenler bir profesyonel, deneyimli bir halı temizlik uzmanı kişinin yönlendirmesi doğrultusunda daha düzgün biçimde uygulanabilir.”El Halılarının güzelliği ve kalitesi uygun bakım ve temizlikle yıllar boyunca korunabilir. Aşağıdaki bakım bilgileri satın aldığınız halınızın yıllarca aynı kalitede kalmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Temel Bakım:
Halınızın aşınması kaçınılmazdır. Ancak yıpranma etkilerini azaltmak için alınacak önleyici adımlar büyük ölçüde faydalı olabilir. Sıklıkla halının üzerindeki eşyaların yerini değiştirmek yıpranmayı eşitlemenize sebep olacaktır. Bu fikir bazen evinizin veya odanızın düzeninde de yeni değişiklikler yapmanıza neden olacaktır. Güve ve nem el halınızın uzun ömürlü olarak kalmasına etki eden iki tehdittir. Kullanılan, sık sık taşınan, havayla temas eden ve sürekli ışık gören halı hasar tehlikesi içindedir. Nem ve küf konuları, halının kumaşının bozulmasına neden olabilir. Halıyı saklarken her zaman depolama sırasında durduğu yer havalandırılmış ve kuru değildir. Halı ıslanmamalıdır ve hava ile halı arasında bir sirkülasyon olması gereklidir. Bu olmadıkça güve, nem sorunu yaşanır ve ek koruyucu bir bakım gerekli olur. Güneş ışığına maruz kalan veya evdeki duman da halınıza zarar verebilir. Sürekli güneş ışığına maruz kalma, halının renginin solmasına sebep olur. Ayrıca soba, baca veya bulundurularak, halınızın bunlara fırından oluşan duman da halıyı maruz kalmaması için yerine karar olumsuz etkileyecek bir asit meydana verirken dikkat edilmesi önemlidir.

Tamponlar:
İyi kalite bir tampon, halının korunması için gereklidir. Döşeme ve halı arasındaki sürtünmeyi en aza indirmek, halının stabilize bir şekilde nefes almasını sağlar. En iyi tamponlar saç kılından yapılmıştır ve her iki tarafında kauçuk kaplıdır. Eğer bu tamponlar alerjik bir durum yaratırsa, sünger kauçuk tampon da kullanılabilir. Köpük veya lastik olanlar kullanılmamalıdır.

Depolama:
Eğer halı veya kiliminizi bir süre için saklamak istiyorsanız, halınızın temiz olduğundan emin olmanız gerekir. En iyi fikir odanıza bir güve kovucu almaktır. Saklarken, halınızı yuvarla-yın, saçak yönünde bir silindir meydana getirin ve nefes alması gerektiğinden sarma işleminde plastik torba kullanmayın, şal veya bez ile sarılması uygun olacaktır. El halısı, kuru, serin ve iyi bir yerde saklanırken durmalı ve hasar olmamasını önlemek için küf, nem, sıcaklık değerleri açısından bu alan havalan-dırılmalıdır.

Temizleme:
Vakum, süpürme, vurma yöntemi: El halınızı vakum yöntemi (elektrik süpürgesi) ile temizlerken, hav ve tüyünün bozulmaması ve kirin tekrardan halının üzerine geçmemesi için temizleme işlemi halının tüylerinin tersine gelecek şekilde yapılmalıdır. Saçakların bozulmaması için ise daha itinalı süpürme ve vakum yapılması gereklidir. Her hafta düzenli bir süpürme ve vakum önemle tavsiye edilmektedir. Süpürge tam yapılmaz ise; kir kaldırır ve halının parlaklığının gitmesine sebep olur. Pratik hale getirmek istenirse, vurmak yerine silkelemek de bir temizlik yöntemi olarak uygulanabilir.

Yıkama:
El halıları, halının türüne bağlı olarak düzenli bir şekilde yıkanabilir. Yıkama iki ve dört yıl arasında uygulanabilir. Genelde böyle bir yüzey temizliğine ihtiyaç vardır. En iyisi ise profesyonel bir temizleyici, uzmanlaşmış kişiler tarafından temizliğin yapılmasıdır. Asla direk buhar ve kimyasal çözücüler temizlik sırasında kullanılmamalıdır, kesinlikle çamaşır makinesinde yıkanmas sakıncalıdır.

Dökülmeler:
Halıda oluşan dökülmelerle derhal ilgilenilmelidir. Su veya lekeden dolayı oluşmuş dökülmelerde bir kağıt havlu yardımıyla ovmadan temizlenebilir. Merkezi yayılmayı önlemek için doğru olan yöntem ise dış kenarlardan içe, merkeze doğru yapılan temizleme sistemidir.

Leke temizleme (çıkarma):
Eğer lekenin neden dolayı oluştuğunu biliyorsanız, bir tedavi genellikle mevcuttur. Bilinen yiyecek ve içecek lekeleri narin çamaşırlarınızı yıkarken de kullandığınız deterjan ile temizlenebilir. Leke tükenmez kalem veya bir mürekkep lekesi olabilir, böyle bir durumda bu alana saç spreyi sıkılır, kuruması beklenir ve fırça yardımıyla su veya sirke ile silinerek giderilebilir. Her leke su ile temizlenemez. Bazı lekeler yağ bazlı özel boyalar veya kuru temizleme sırasında kullanılan maddelerle geçirilebilir. El halısında leke çıkarma ile ilgili bütün gerekenler bir profesyonel, deneyimli bir halı temizlik uzmanı kişinin yönlendirmesi doğrultusunda daha düzgün biçimde uygulanabilir.

29.07.2010
Bu haber 11697 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar