Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
GENÇLERİN HALI KULLANIMI
“Halı deyince gençlerin aklına sıkıcı ve karmaşık desenlerin gelmesi yeni neslin halı kullanımının azalmasına sebep olmuş ise, azıcık araştırıldığında bütün halıların fevkalade sıkıcı olmadığı, dünyadaki yeni akımları yakından takip eden firmaların artık son derece eğlenceli, rengârenk, sıcacık ve yüzlerce çeşit halı ürettiğini görmek hiç de zor değil.”Popüler kültürün gençler üzerine etkileri anlatmakla bitmez herhalde, fakat bizim konumuzla ilgili en önemli etkisi, gençlerimizin yavaş yavaş, yüzyıllardır süregelen geleneksel halı kullanımından uzaklaşması olsa gerek.

Oysa ki; büyüklerimiz her zaman söylemezler mi, evi sıcak tutmanın en kolay yollarından birinin halı kullanmak olduğunu. Her ne kadar gençler büyük sözü dinlemeyi pek sevmeseler de, soğuk kış günlerinde üşüyen o ayakları korumanın tek yolunun buz gibi mermerleri sıcacık kilim ve halılarla doldurmak olduğunu kabul ederler.

Ama yine de neden halı kültürü gençlerde bir dönem epeyce azaldı diye düşünmeden de alamıyor insan kendini.

Eğer halı deyince gençlerin aklına sıkıcı ve karmaşık desenlerin gelmesi yeni neslin halı kullanımının azalma-sına sebep olmuş ise, azıcık araştırıldığında bütün halıların fevkalade sıkıcı olmadığı, dünyadaki yeni akımları yakından takip eden firmaların artık son derece eğlenceli, rengârenk, sıcacık ve yüzlerce çeşit halı ürettiğini görmek hiç de zor değil.

Özellikle çok uzun zamanlar önce, bej rengi halılar genellikle ilk ve tek seçenek iken, insanlar da halıya daha çok mobilya ve koltukların ara-sında uyum yakalaması gereken, çok dikkat çekmeden işlevini yerine getiren bir araç olarak bakıyordu.

Hâlbuki son zamanlarda, binlerce model ve motiflerle, seçmesi birbirinden zor renklerle, halı üreticilerinin ve halı kullanıcılarının halıya bakışı 180 derece değişti.

Artık halının basit bir araçtan çıkıp, insanların evlerinde dikkat çekmek istedikleri bir tasarım harikasına dönüştüğünü görmek hiç de zor değil. Unutmayın ki, küçük bir halının zeminde yaratacağı büyük etki ile halı o evin merkezindeki en önemli parça olabilir.

En basitinden, sıradan bir odaya konulan halı, başka hiçbir dekoratif parça eklemeden o odaya bambaşka bir hava katabilir. Özellikle yurt dışında emlakçılığın da son derece yaygınlaştığı son günlerde, satılmak veya kiralanmak istenilen evlere sıcak bir hava katmak, evlerin değerini artırmak veya eve modern bir hava katmak için emlakçıların da sıkça halı dekorasyonuyla ilgilenmesi de bir gerçek. Herhalde halıdan ziyade, söz konusu zemin döşemeleri olunca, konu yüzeyde ne tür bir dokunuşun istendiği olsa gerek.

Kimileri yumuşak ve sıcak halı dokumasını tercih ederken, kimileri ise sert zeminlerin (parke, seramik) dayanılmaz çekiciliğinden vazgeçemiyor. Gençlerin halıdan uzaklaşıp parkeye veya seramiğe dönmesi belki de kendilerini bu iki seçenek arasında bir seçim yapmak zorunda hissetmeleri. Fakat modern evlerin en güzel yanı, artık iki seçeneği de harmanlayıp ortaya harikalar çıkarabilmeye olanak vermesi.Hem parke, seramik, taş vs. gibi sert zeminlerin temiz güzelliğine sahip olup, hem de halının sadeliğine ve sıcaklığına sahip olmak hiç de zor değil.

Eğer evinize nasıl bir hava katmak istediğinize karar verdiyseniz sert zemin ve halıdan oluşan birleşim size beklentilerinizin üzerinde sonuç verebilir.

Eğer istediğiniz son derece modern ve çağdaş bir görünüm ise, köşeler, fazlasıyla uzun düz alanlar ve parlak bölgeler olabildiğince basit tutulmalı.

“Ne kadar az, o kadar çok” (less is more) günümüzde post-modern evlerin en çok kullanılan teması.

Tipik olarak siyah, beyaz ve gümüş renkler aksesuar ve mobilyalarda yaygın olarak kullanıldığından, modern halı ve kilimlerde kullanılacak az miktarda canlı renkler ve asimetrik desenler evinize istediğiniz modernliği katacaktır.

Diğer bir seçenek ise klasik ve geleneksel dediğimiz, eve yaşanmışlık havası katan, birbirinden güzel motif ve modellerle bezenmiş halılardan oluşan tasarımlar.

Doğuyla batının karışımından oluşan, yöresel tatları birleştiren, o bildiğimiz tanıdığımız hava, yepyeni ve modern zeminlerde evin içinde tanıdık bir hava yaratacaktır.

Unutulmaması gereken diğer bir nokta ise halı stilinizi, halının rengini ve desenini, evinizde halıyı kullanmak istediğiniz köşe belirleyecektir.

Bu yüzden halıyı seçerken kullanacağınız alanın kullanım amacını, mobilya ve dekorasyonunu ve belki de en önemlisi bütçenizi mutlaka iyice düşünmelisiniz.

Gelişen teknoloji ve yaratıcılık aslında günümüzde her şeyi tüketiciler için daha da kolaylaştırıyor desek yalan söylemiş olmayız.

Artık ister mütevazi ve doğal, ister cesur ve çağdaş, aradığınız her tada uygun bir halı bulmak mümkün.

Zira baktığımız zaman son zamanlarda duy-duğumuz en popüler kelimelerden biri “vintage” yani modası geçmiş veya eski moda ve nostaljik.

Yazının başında bahsettiğimiz gençlerin halı kullanmaması aslında bu trend ile gitgide azalmış durumda.

Onlar hem mütevaziliği hem de çağdaşlığı bu yeni akımda bulup evlerine hem modern hem de geleneksel bir hava katarak halıyı belki de yeniden gündeme getirmenin bir yolunu bulmuş oldular. Hayatta bazı şeyler vardır ki, keyifleri hiç birşeye benzemez.

İşte yorgun argın işten dönüp geldiğiniz evinizde, ayakkabılarınızı çıkarttığınız an bastığınız o sıcacık, yumuşak ve kaliteli halının verdiği o müthiş keyifli his de bunlardan biri olsa gerek. İster modern, ister nostaljik, ister klasik olsun, gerçek şu ki; eğer seçtiğiniz ürün yeterince kaliteli ise ve bakımını da gerektiği gibi yaptıysanız, yıllarca ilk aldığınız kalitede kullanmamanız için de hiç bir sebep yok.

Hayranlık uyandırıcı dekorasyon fikirlerinin harikulade tablo ve resimlerle birleşmesiyle oluşan modern temalar günümüzün en yaygın trendlerinden. Böyle bir yaratıcılığın üzerine yazılacak hiçbir kelime işin hakkını yeteri kadar vermese de, resimlerin, mobilyaların, aksesuarların ve renklerin uygun harmonizasyonu ile ortaya çıkan şahane işlerin en uygun halıyla birleşimi salonunuzu, yemek odanızı veya yatak odanızı sıradan odalardan çıkarıp sanat eserine dönüştürürse hiç şaşırmayın.

Günümüzdeki yaygın akımlardan biri olan postmodern ve minimal havanın en iyi örneklerinden olan bu halılar yeni sezonda evlerimizi süsleyeceğe benziyor.

29.07.2010
Bu haber 11539 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar