Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
GAZİANTEP’TEN YENİ BİR HALI MARKASI DOĞUYOR
Türkiye’nin ihracat şampiyonları arasında yer alan Kartal Halı’nın Türk Halı sektörüne kazandırdığı “Sanat Halı” markası, oldukça iddialı geliyor.

Kısa süre içerisinde adından sıkça söz ettiren Sanat Halı, Türk halı sektörünün önde gelen markaları arasında yer almaya aday görünüyor. Yeni koleksiyonlarıyla tüketici karşına çıkmaya hazırlanan Sanat Halı’nın, koleksiyon hazırlık çalışmaları da büyük bir titizlikle yürütüldü. Farklı desen, renk ve çizgisiyle sektöre farklı bir soluk getirmeyi amaçlayan Sanat Halı, iç piyasa ile ilgili altyapı çalışmalarını da tamamlamak üzere.

Sanat Halı Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Kaplan, hazırlık sürecinin son derece yoğun ve yorucu geçtiğini ancak sonuçları görünce yorgunluğu çabuk atlattıklarını söyledi.

Farklı segmentte ürün grupları ve hizmet anlayışı hedefiyle kurulan Sanat Halı’nın iç piyasa yapılanması ile ilgili süreçlerin sonuna geldiklerini vurgulayan Kaplan, bu çalışmaları sağlıklı yürütebilmek için ayrı bir ekip kurduklarını anlattı.

Uzun yıllar ihracatta deneyimli kadrolarının deneyimleri ile iç piyasayı iyi bilen kadroları bir çatı altında topladıklarını ifade eden Fahrettin Kaplan, İhracatta oldukça deneyimli bir kadroya sahibiz.

Her ne kadar iç piyasa farklı denilse de iç piyasada dünya pazarlarından ciddi anlamda etkileniyor. Kitle iletişim araçlarındaki son dönem gelişmelere paralel olarak, sadece kendi değerleri ile yaşayan bir toplumun varlığından söz etmek oldukça zordur. Moda ve trend kavramları, dünyanın her yerinde farklılıkları olduğu gibi benzerlikleri de bir araya getiriyor.

Dünyada 50’ye yakın ülkeye ürün satan bir firma olarak, dünya piyasalarından edindiğimiz deneyimlerimizi iç piyasada da kullanarak oldukça farklı bir konsept oluşturmaya çalıştık.

Bunun için ihracatta ve iç piyasada ayrı deneyimlere sahip çalışma arkadaşlarımızı bir araya getirerek yeni bir ekip kurduk. Buna paralel olarak sahip olduğumuz kalite sistemlerini gerçek anlamda uygulama ya çalışarak en iyisini yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

İç piyasa için özel koleksiyonlar Kaplan, Kartal Halı olarak çok farklı pazarlara ürün sattıkları için oldukça geniş ürün yelpazesine sahip olmalarına rağmen, iç piyasa için bunların dışında farklı segmentte ürün grupları oluşturduklarını bildirdi.

İç piyasa ile ilgili özel koleksiyonlar hazırladıklarını dile getiren Fahrettin Kaplan, “Şu an piyasada birbirine benzeyen pek çok ürünü farklı markalar adı altında görmek mümkündür.

Biz, benzer ürünleri farklı bir marka adı altında sunmak istemiyoruz. O nedenle farklı segmentte ürün grupları ile sektöre farklı bir soluk getirmek istiyoruz. Temel amacımız, Sanat Halı’yı ilklerle anılan bir firma yapmak iç piyasada, akrilik, polyster shaggy ve chinelle gibi farklı ürün gamlarıyla birden fazla koleksiyonda yer alacağız. Özellikle polyester shaggy ve chinelle ürün gruplarımız ile iyi bir başlangıç yaptığımızı söyleyebilirim.” dedi.

Hedef: İlk beş firmadan biri olmak Firma olarak, önlerine büyük hedefler koyduklarını ve bu hedefleri gerçekleştirebilecek durumda olduklarının altını çizen Fahrettin Kaplan, “Sanat Halı olarak önümüze büyük hedefler koyduk. Hedeflerimiz arasında öncelikle, 2010 yılı sonuna kadar Türkiye genelinde yapılanmamızı tamamlamak var.

Amacımız, her müşterimize ürünlerimizi ulaştırabilecek şekilde bir altyapı kurabilmek. Sanat Halı olarak, ilk üç yıl içerisinde iç piyasada en çok ürün satan ve en çok bilinen ilk 5 firmadan biri olmayı amaçlıyoruz. Bunun yanında kalite ve fiyat politikamızla da kendimizi rakiplerimizden farklı bir yerde konumlandıracağız.” dedi.

Türkiye genelinde düşündükleri yapılanmayı sağlam bir zemine oturtmak istediklerini vurgulayan Kaplan, öncelikli hedeflerinin Türkiye genelinde sağlam bir şekilde yapılanmak olduğunu belirtti.

Kaplan, “Türkiye genelinde sağlam bir altyapı kurmayı çok önemsiyoruz.Çünkü altyapı olmadan sağlıklı hizmet verilemeyeceğine inanıyoruz. Bu nedenle bu süreci tamamlamak adına çalışıyoruz. Bu yıl sonuna kadar bütün Türkiye genelinde yapılanmamızı tamamlamayı hedeflemekteyiz.

Bazı bölgelerde yapılanmamızı tamamladık, bazı bölgelerdeki yapılanmalarımız devam etmektedir. Bu bölgeleri de en kısa zaman içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Biz altyapımızı sağlam kurmak istiyoruz. Bu nedenle birlikte çalışacağımız kişi ve kurumları da büyük bir titizlikle seçmeye çalışıyoruz. Kadromuzu ve bayilerimizi seçerken, halıya gönül vermiş, bizimle aynı heyecanı duyan, halı işini sadece para kazanmak için değil sevdiği için de yapan, müşterilerimizi bizim kadar önemseyebilecek kişi ve kurumları tercih etmeye çalışıyoruz.

O nedenle bazı bölgelerdeki yapılanmalarımız biraz yavaş ilerliyor.Önümüzdeki günlerde bu süreci en iyi şekilde tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

Ulusal düzeyde tanıtımlar yapacağız Tanıtım ve pazarlama çalışmalarına büyük önem verdiklerini ve önümüzdeki dönemde bu konuda ciddi projelere imza atacaklarını belirten Kaplan, “Yüksek teknolojilerden de faydalanarak özel ürünler üreteceğiz. Renk, desen, görüntü ve hizmet anlayışıyla diğerlerinden farklıyız.

Gelecekte bizim reklamımızı tüketicilerimiz yapacaklar. Satış, pazarlama ve müşteri ilişkileri için ayrı bir ekip kurduk. Bu ekip, bayilerimiz ve müşterilerimiz arasındaki iletişimi sağlayacak, bayilerimizin, müşterilerimizin talep ve beklentilerine en kısa sürede en iyi şekilde cevap vermeye çalışacağız.

Herkesle her platformda rekabete hazırız. Şimdiden batı bölgelerimizde pek çok yere ulaşmış durumdayız. Diğer bölgeler için yeni sözleşmelere imza atmak üzereyiz.Altyapı çalışmalarımıza ek olarak önümüzdeki günlerde ciddi anlamda ulusal düzeyde tanıtım ve sponsorluklarla markalaşma sürecini hızlandıracağız” dedi.

06.10.2010
Bu haber 11195 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar