Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
CAMİ VE OTEL HALISINDA YILLARIN TECRÜBESİ

Mustafa Küçüktütüncü: “İmalatçı firma olmayıp kendisini imalatçıymış gibi gösteren firmalar, maalesef bizim sektörde de fazlasıyla var.”

 

El halısı geleneğini makine halılarıyla yaşatan Sümer Halı, kendisi için özel olarak üretilmiş gerçek yün ipliğinden, itina ile dokunmuş halılar üretip piyasaya sunmaya devam ediyor. Sümer Halı Sanayi A.Ş. ortağı Mustafa Küçüktütüncü dergimizin sorula-rını cevaplayarak yaptıkları çalışmaları anlatıyor.

 

Firmanızı daha yakından tanıyabilir miyiz?

1930’lu yılların başlarında pamuk ipliği imalatı ile başlayan serüvenimiz 1947 yılında Küçüktütüncü yün iplik fabrikasını kurarak yün iplik ve el halısı imalatı piyasasına adım atmıştır. Geçmişten günümüze devam eden iplik fabrikamıza ilave olarak 1970’li yıllarda Sümer Halı San. A.Ş.’yi kurarak geleneksel Isparta el halısını makineye uyarlamış ve makine halısı üretimine başlamıştır. Üretimi Isparta’da 4000 m2’si kapalı alan olan 15000 m2’lik fabrikamızda tamamen entegre olarak kendimiz gerçekleştirmekteyiz.

 

Satışlarınızı nerelerden gerçekleştiriyorsunuz?

Satışlarımızın %98’i fabrikamız bünyesinde yapılmakta olup %2’lik kısmı-nı da mağazamızdan gerçekleştiriyoruz.

 

Üretimde hangi malzemeleri kullanı-yorsunuz ve bunları tercih etmenizin sebepleri nelerdir? Ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Üretimimizde yerli yapak ve yeni Zelanda yapağı kullanmaktayız. Tabi bu talebe göre tamamen Zelanda veya tamamen yerli yapak da olabiliyor. Yapak aslında ayrı bir iş değişik bir kültürdür, hemen öğrenilecek ya da sevmeden bilinecek bir hammadde değildir. Biz ürünlerimizde kesinlikle tabak yünü kullanmadığımız gibi hayvanın etek-paça dediğimiz bölgelerindeki yünleri dahi kullanmıyoruz. Kısacası %100 canlı sırt yapak yünü kullanıyoruz. Canlı yünü tüketicilere kısaca şu şekilde anlatabiliriz; hayva-nın traş edildiğinde çıkan yün. Yün harici kullanılan maddeler ise çözgüde 14 kat %100 pamuk, atkıda %100 ithal Bangladeş Jüt, boyada ise Lana-set boya kullanmaktayız. Tabi bunlar maliyeti açısından fazla olsa bile yıllar sonra müşterilerimizin memnuniyeti ve ilk tercihleri olmak bizim ne denli doğru yolda yürüdüğümüzü ve kalıcılığımızı gösteriyor.

 

Tasarımlarınızı nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Hangi aralıklarla yeni model veya koleksiyon üretiminiz söz konusudur?

Ürünlerimiz şu an için cami, otel, yurt halıları başta olmak üzere çeşitli konseptlerde olup yeni geliştirdiğimiz fikirlerle ve yatırımlarla yine evler için parça halı imalatına başlayacağız.

Tasarımlar için desinatörlerle devamlı diyalog içerisindeyiz. Fakat üzülerek belirtmek isterim ki bu kadar geniş bir kültürün evlatları olarak belli başlı kalıplar dışına çıkamıyoruz. Farklı modeller genellikle müşteri talebine göre birlikte çalışmalarla geliştiriliyor.

 

Kutsal mekan halıları sektöründeki sorunlar nelerdir? Ne gibi sıkıntılar yaşıyorsunuz?

İmalatçı firma olmayıp kendisini imalatçıymış gibi gösteren firmalar, her sektörde olduğu gibi maalesef bizim sektörde de fazlasıyla var. Böyle firmalar halkımızı kandırarak piyasa ucuz ve kalitesiz mal sürmekte nerede nasıl imal edildiğine anlam veremediğimiz halılarla bizi tüketici ile karşı karşıya getirmekteler. %100 yün halı olarak tanıttıkları halılar biz ve bizim gibi titizlikle çalışan firmaların telef diye tabir ettiğimiz çöpleri ile imal edilen, kullandıkları yünün nereyse tamamı tabak yünü dediğimiz 4.-5. sınıf yünden imal edilen kısa sürede yatışma, koku hatta çürüme yapan ipten dokunmuş halılardır. Bu firmaların hammadde olarak kullandıkları mamüller bizim kullandık-larımızın neredeyse 5\1 fiyatı, satış fiyatları ise bizim satış fiyatımızın 5\4 fiyatındadır. Bu durumu müşterilere açıklamak oldukça güç oluyor ve bizim olağan üstü kar marjında imalat yaptığımız kanısıyla gidip kalitesiz mallara yöneliyorlar.

 

Şu anda devam eden bir cami projeniz var mı? Ya da bugüne dek sizin için en önemli olanını anlatır mısınız?

Şu anda malum Ramazan ayı dolayısı ile bir hayli yoğun çalışmaktayız. Yaklaşık 15-16 cami için 24 saat tam mesai yaparak halı yetiştirmeye çalışıyoruz. Camilerin içerisinde en anlamlısı değil belki ama yeni yaptığımız tarihi Isparta Ulu Cami halısı var. Bizim ecdadımız bu camide namaz kılmış ve inşallah bizim torunlarımız hatta onların torunları da aynı mekânda ibadet edecekler.

 

Nasıl bir pazarlama politikası izliyorsunuz?

Açıkcası çok fazla çok fazla mal üretip satalım politikamız yok. Az ama kaliteli mal üretip sattığımız malın arkasında durabilmek bizlere yetiyor. Çok şükür ki malımızı da yetiştiremiyoruz; yani biz malımızı satmıyoruz, malımız kendi kendisini satıyor.

Büyümeyi de tabi ki istiyoruz ama esas amacımız kalıcı olmak. Şu an için başka mağaza açmak gibi bir niyetimiz yok.

 

Yurtdışıyla bağlantılı çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Yurt dışına direkt satış yapmak yerine, aracı firmalarla çalışmayı şu an için tercih ediyoruz. Malum ekonomik kriz nakit döngüsü her hangi bir terslik olacak olursa biz de kendimizi bu şekilde bir nevi sigorta altına almış oluyoruz.

 

Sektörel fuarları takip ediyor musunuz?

Fuarlara elimizden geldiğince katılıyorduk, fakat son birkaç yıldır açıkcası pek önem vermedik. Çünkü biraz öncede belirttiğim gibi yeniden bir yapılanma sürecindeyiz.

 

24.09.2008
Bu haber 11606 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar