Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
TAT TEKSTİL’DEN İPLİKTEN HALIYA YENİ YATIRIMLAR

Kutayfer Memiş: “İç piyasada marka olabilmek için ‘çeşitlilik’ önemli bir faktör.”

 

Gaziantep’in modern tekstil kuruluşu Tat Tekstil, uzun vadeli yatırım planlarının başarı meyvelerini topluyor. İplikten halıya üretimlerinde markalaşmayı hedefleyen Tat Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kutayfer Memiş, firmalarının kapsamlı çalışmalarını dergimize anlattı.

 

Firmanızı daha yakından tanıyabilir miyiz?

Tat Tekstil San. Tic. A.Ş., Tat Grup bünyesinde yer almaktadır. Tat Tekstil 2004 yılında 4000 m/ton yıl kapasite ile kuruldu. 2005 yılında kapasitesini iki katına çıkardı. 2006 yılının ilk yarısında 8000 m/ton yıl kapasiteyle gerek iç piyasa, gerekse dış piyasaya sunmuş olduğu ürünleriyle kendisini ispatladı. Kalitesiyle adından söz ettiren firmamız 2007 yılında halı yatırı-mına hazırlandı. 5500m2 kapalı alan inşaa ederek toplam 23.000 m2 arazi üzerinde 11.000m2 kapalı alana sahip olan Tat Tekstil müşterilerine hizmet vermektedir.

 

Tat tekstil iplik üretimiyle bilinen bir firma ama şimdi yepyeni gelişimler içinde bundan bahsedebilir misiniz?

Vizyonumuzda daima yenilikçilik ilkesi yer almaktadır. Misyonumuzda ise müşteri memnuniyeti önceliktedir. Nihai tüketiciye ulaşabilmek için entegre olmak gerekiyordu. Bu entegrasyonu gerçekleştirmek için halı sektörüne yatırım gerçekleştirdik.

Yeni üretiminiz için gerekli makine ve alt yapı çalışmasını nasıl gerçekleştirdiniz?

Öncelikle teknoloji fuarlarını takip ettik. Akabinde fizibilite çalışmalarımızı tamamladıktan sonra halı yatırımımı-zı için gerekli makine parkurunu işletmemize dahil ettik.

 

Pazarlama planlarınız nelerdir? Hangi pazarları hedefliyorsunuz?

İç piyasada marka olabilmek için çeşitlilik önemli bir faktör. Firmamız şu anda 4 makine ile faaliyet gösterecek, 2009 yılında yeni yatırımlarıyla yeniden yapılanıp iç piyasaya hazır-lanacaktır. Bu süreçte ihracata yönelik çalışmalar göstereceğiz.

 

İplikten halıya A’dan Z’ye bir hizmet politikası içindesiniz bu kadar kapsamlı çalışmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Tat Grup yeni bir firma değil. Yatırımlarını uzun vadede planlayan bir şirketler grubuna sahip. Tat Tekstil yatırımını gerçekleştirirken “iplikten halıya mı yoksa halıdan ipli€e mi yatırım do€ru olur?” düşünceleriyle yapılanmış bir firmadır. Tat Tekstil’in kısa vadede kendisini kanıtlamasının yegâne sebebi kalitesinden ödün vermemesidir. Entegre olan tesisler, rekabet gücünün artması demektir. Her firma böyle kapsamlı bir yapılanmayı kaldıramayabilir. Dezavantajı ise büyümeyi hazmedememeleridir. Bizim açımız-dan böyle bir sorun yaşanmadı çünkü her anlamda bu çeşitliliğe ve büyümeye hazırdık.

 

Sizi diğer firmalarından farklı kılan özellikler nelerdir?

Tat Grup’un yıllardır var olmasının temelinde, müşteri memnuniyetini ön planda tutması bunun yanı sıra kurallarından da taviz vermemesi ilkeleri yer alır. Müşteri memnuniyetini sağlamak da kaliteli ve zamanında servis vermekten geçer. Biz bunu yıllardır müşterilerimize ispatlayarak farkımızı ortaya koyuyoruz.

 

Teknolojik gelişimleri nasıl takip ediyorsunuz? Makine parkurunuzu ne sıklıkla yeniliyorsunuz? 

Makine parkurumuz kalite ve verimliliği arttırmak için çeşitli fuarları sıkça ziyaret ediyoruz. Hem maliyetimizi düşürecek hem de kaliteyi arttıracak makine ve teknolojilere yatırım yapıyoruz.

 

Büyüme plan ve hedefleriniz nelerdir?

2008 yılında 4 makine ile üretime başladık, 2009 yılında kapasitemizi %100 artırım ile yatırımımıza devam edeceğiz. Diğer yandan tasarımlarımızı profesyonel ekibimizle kendi bünyemizde yapmaktayız ve sürekli yenilikçilik ilkemizi takip etmekteyiz. Girişim ve gelişimlerimiz biz var oldukça sürecektir.

 

Katıldığınız veya takip ettiğiniz fuar ve yurtdışı organizasyonlar nelerdir?

Her yıl düzenli olarak Domotex- Hannover Fuarı’nı ziyaretçi olarak takip ediyoruz. 2010 yılında katılımcı olarak biz de yer alacağız.

24.09.2008
Bu haber 13121 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar