Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
EVCİL HAYVANLI MEKANLARDA HALI TEMİZLİĞİ

'\Ailenize yeni bir üye olarak katılan evcil hayvanınız sevgisiyle yaşamınızı inanılmaz güzelleştirebilir. Ancak ev temizliği söz konusu olduğunda ciddi bir eğitim şarttır. En sık rastlanan koku sorunu ve olabilecek kazalara karşı halınızı korumak istiyorsanız işte size bir kaç tavsiye...

Yaşam alanlarımıza güzellik ve sıcaklık katan halılar, türlü nedenlerle ilk günkü cazibelerini yitirebilirler. Bu durumun yaşanmaması için bakım ve temizlik konusuna hassasiyetle dikkat edilmesi gerekirken, özellikle evcil hayvan besleyenlerin işi çok daha zordur. Karşılaşılan sorunların en başında halılara sinen kokular gelir. Özenle seçilip alınmış halıya sinen kedi köpek kokusunu çıkarmak bir ev sahibinin karşılaşabileceği en zorlu işlerden biridir. Hele bir de hayvanınızın temizlik eğitimi tam değilse halınızdaki tek bir damla idrar pisliği bile kalıcı ve rahatsız edici hasarlar yaratacaktır.

Koku sorunuyla uğraşırken

Evcil hayvanlardan dolayı halınıza sinebilecek kokuları yok etme konusunda bir takım farklı teknikler uygulanabilir. Bunların en etkilisi evcil hayvan mağazalarından (pet shop) temin edilebilecek enzimatik bazlı koku gidericidir. Doğal enzimlerden oluşan bu temizleyiciler, kokunun oluşmasına neden olan maddeyi tamamıyla yok ederler. Ancak bu tür ürünleri halıya tatbik ederken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle belirtmek gerekir ki koku giderici temizleyiciyi yalnızca sorunlu olan bölgelere uygulamak gerekir. Yani tüm halının baştan aşağı silinmesine gerek yoktur. Fakat temizleyicinin halı altlığına da ulaşabilmesini sağlayabilmek için ürünün iyice emildiğinden emin olmak gerekir. Bunun için birkaç aşamalı uygulama yapılabilir. Daha sonra uygulama bölgesinin bir parça karton ya da benzeri bir malzeme ile kaplanması gerekir. Halı üzerindeki uygulama alanını hemen kurutmayıp ıslak bölgenin kendiliğinden kuruması beklenmelidir. Bu nokta kokudan tamamen kurtulabilmek adına çok önemlidir. Çünkü temizleyici içinde bulunan enzimler ne kadar derinlemesine işlerse (ki bu emme süreci zamanla doğru orantılıdır), alacağımız sonuç bir o kadar başarılı olacaktır. Temizleyiciler dışında kokuyu yok etmek için sirke, karbonat ya da renk koruyuculu beyazlatıcılar da kullanılabilir. Ancak sonuç her zaman çok başarılı olmayabilir.

Lekeleri çıkarırken

Evcil hayvanınız ister kedi ister köpek olsun iyi bir tuvalet eğitimi mutlaka gereklidir. Ancak tüm kötü ihtimalleri gözönünde bulundurarak düşünürsek lekeleri çıkarmanın en iyi yolu sıcak suyla temizleme işlemi uygulamaktır. Bölgesel temizleme yolu da uygun seçeneklerden biridir. Tüm diğer lekelenmelerde olduğu gibi evcil hayvan lekelerine karşı savaşırken de dikkat edilmesi gereken en önemli nokta olayın gerçekleşmesinin hemen ardından harekete geçmektir. Lekelenen bölgeye uzun süre müdehale edilmemesi halinde lekeyi çıkarmak oldukça güçleşecektir. Bunun için leke üzerine öncelikle temizleyici bir karışım uygulanarak ıslaklık sağlanmalıdır ve yüzeye dokunulmadan beklenmelidir. Lekeyi ovmaya çalışmak tam tersi olarak olumsuz bir etki yaratacak ve lekenin halı elyafına daha derinlemesine işlemesine neden olacaktır. ‹şte halı ve kilim enstitüsü olan The Carpet and Rug Institute ise evinizdeki evcil hayvanınızın idrar kaynaklı lekeleriyle başetmeniz için önerilerini şöyle özetliyor:

1. ‹drar lekesini fark ettiğiniz anda hemen leke bölgesinin üzerine beyaz kağıt havlu atın.

2. Bir çay kaşığının 1/4‘ü ölçüsünde bulaşık deterjanını (içinde beyazlatıcı veya lanolin olmayan) bir bardak ılık suya katıştırarak bir karışım elde edin. Otomatik bulaşık makinesi deterjanı veya çamaşır deterjanı kullanmamaya dikkat edin.

3. Rutubet veya nemi bir kağıt havluyla alın ve ılık suyla durulayın, ardından da deterjan uygulamasına geçin. Lekede azalma veya kağıt havluya geçişi görülene dek durulamaya devam edin.

4. Deterjan uygulamasını takiben bir bardak beyaz sirke ve iki bardak suyla yapacağınız karışımı uygulayın ve lekeyi kurumaya bırakın.

5. Uygulamayı yaparken mümkün olduğunca emiciliği yüksek olan kağıt havluyu tercih edin. Tam kuruma sağlanana dek kağıt havlu değiştirmeye devam edin.

11.11.2008
Bu haber 13074 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar