Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
EŞME KİLİM FESTİVALİ AMACINA ULAŞTI

Eşme kilimini yurt içi ve yurt dışı piyasalarda tanıtmak amacıyla düzenlenen “18. UluslararasıTuristik Kilim, Kültür ve Sanat Festivali” yerli ve yabancı ziyaretçilerden büyükilgi gördü.

Uşak’ın Eşme ilçesinde gerçekleşen “Uluslararası Turistik Kilim, Kültür ve Sanat Festivali”, halkın desteği ve yabancı ziyaretçilerin de katılımıyla, 18. kez gerçekleşti.

Yok olmaya yüz tutan Eşme kilimini yaşatmak amacıyla düzenlenen ve amacına başarıyla ulaşan festivalde, yöre halkı ev ve iş yerlerini Eşme kilimleriyle süsledi.

Çok sayıda sanatçının, yabancı halk oyunu ekiplerinin ve tiyatro oyunlarının renklendirdiği festival, sponsorların ve festival alanındaki yerlerin satışından sağlanan gelirlerin yardımıyla, Eşme Belediyesi tarafından düzenlendi.

Festival kapsamında ayrıca çeşitli spor etkinlikleri, uçurtma şenliği, buzağı yarışması ve söyleşiler de düzenlendi.

Eşme kilimleri, kendine has desen ve renk bakımından Anadolu’nun diğer kilimlerinden ayrı bir özelliğe sahip.

Eşme kilimleri, atkısı ve çözgüsü yün olan pastel donuk renklerden oluşuyor. Eşme ve köylerinde dokunan kilimlerde yün, pamuk, kıl, tiftik gibi liflerden elde edilen iplikler kullanılıyor. Kırmızı, yeşil, mavi, siyah, beyaz, kahverengi ve lacivert, Eşme kilimlerinde en yaygın olarak kullanılan renkler.

Eşme kilimlerinde yeşil murat, mavi ümit, kırmızı tutkulu sevgi ve mor keder, anlamına geliyor. Eşme kilimlerinde koç boynuzu, salkım, dal, elibelinde, bintepe, kıvrım ve altınbaş gibi pek çok desen kullanılıyor.

Dokumacılık, Eşme’nin en önemli geçim kaynaklarından biri. Halkın kendi ihtiyacı için dokuduğu eski kilimlerde iplikler dokuyucu tarafından eğrilip bükülmüş ve doğal boya ile boyandıktan sonra kullanılmıştır.

Ancak 1980’lerden sonra kilimlerin ticari amaçla üretilmeye başlanması, geleneksel çizgide bazı değişikliklere yol açmıştır.

Yöre insanı, ticari kilimin gelişiyle sentetik boyalı makine eğirmesi ip ile tanışmış ve modern hayatın getirdiği kolaylıklar, emek ve zaman isteyen el eğirmesi, ipin ve doğal boyacılığın yerini almıştır.

Alıcının özel siparişi ile eski teknikler de halen sürdürülmekte.

Bu yıl 18. kez düzenlenen Eşme Uluslararası Turistik Kilim, Kültür ve Sanat Festivali de, bu kendine has dokusu ve karakteriyle Türk dokumacılık sanatında önemli bir yer edinen Eşme kilimini yaşatmayı amaçlıyor.

Özellikle yurt dışında büyük ilgi gören kilim sanatı, Türkiye’nin tanıtımında da büyük rol oynuyor.

Her bölgede farklı özellikler gösteren kilimler, önemli bir kültür halkası oluşturuyor.

Bu gerçeğin bilincindeki Eşme Belediyesi de bu yıl, Eşme kilimi için eşsiz bir vitrin oluşturan festivale ayrı bir önem vererek, gerek sahne alan sanatçılar gerekse düzenlenen etkinliklerle festivalin her ayrıntısını titiz bir çalışmayla sürdürdü.

Festivale gösterilen ilgi, Eşme Belediyesi’nin amacına başarıyla ulaştığını kanıtladı.

28.07.2011
Bu haber 12495 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar