Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
EL SANATLARI YAŞAMAYA DEVAM EDİYOR

Sefa Akyüz: “Bazı firmalar yurt dışında imalat yaptırıp o fiyatlarla bizim fiyatlarımızı karşılaştırıyorlar. Siz de bilirsiniz ki Çin\'deki işçilik ve Türkiye\'deki işçilik aynı değil. Hem kaliteli ürün istiyorlar, hem de ucuz olsun diyorlar ki böyle bir durum yok. Biz kaliteden taviz vermeden ustalıkla halı sanatını yaşatmayı ilke edindik ve öyle de devam edeceğiz.”

Hasan Akyüz El Sanatları, Hasan Akyüz\'ün 1978 yılında girişimiyle kurulmuş olan ve 2003 yılında kurumsallaşmış bir halı firması. Kurulduğu ilk günden bu yana kalite ve özgünlükten taviz vermeyen firma, halıda el sanatları yaşatmayı ilke edinmiş. Hasan Akyüz El Sanatları\'nın yetkilisi Sefa Akyüz firmasındaki gelişmeleri ve çalışmalarını dergimizle paylaştı.

Şu andaki ürünleriniz nelerdir ve yeni koleksiyon çalışmalarınız var mı?

Ürünlerimizin tamamı el dokuması olup Türkiye\'de üretilmektedir. Hammaddeyi kendimiz temin ediyoruz ve kendimize has bir karışım kullanıyoruz. Sipariş ve piyasanın isteğine göre her kalitede, renkte ve desende halılar yapabilmekteyiz. İmalatçı firma olduğumuz için kişiye özel ya da firmalara özel ürünler de üretmekteyiz. Şu an yapmış olduğumuz ürünler %100 yün ve ipek yün karışımı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. 30x45 Antik kalitesi zaten bizim isim yaptığımız bir ürün grubudur. Bunun yanında 25x35 Uşak, 20x30 Milas ve 30x45 dokuma sıklığı kalitesinde de yün halılarımız vardır. İpek yün karışımı ürünlerimiz ise; ipek çözgülü ve yün çözgülü olarak ikiye ayrılmaktadır. İpek çözgülülerin kalitesi 36x42, yün çözgülülerin kalitesi ise 25x35\'tir.

Her zaman kendi bünyemizde yenilikler yapmaktayız. En son yaptığımız çalışma yün ve ipek karışımı halılardır. Şu anda yeni bir hazırlık içersindeyiz ve onu da yakın zamanda değerli müşterilerimizinbeğenisine sunacağız.

Üretim ve satışlarınızı nerelerden gerçekleştiriyorsunuz?

Üretimimiz Türkiye\'de olup Ege bölgesindedir. Ürünlerimizin tamamı Türk usta sanatkarların elinde dokunmaktadır. Ürünlerin kaliteli olabilmesi için herkese ya da her yerde dokutmak yerine, seçilmiş ve bizzat tarafımızdan eğitilmiş dokuyucuların ellerine teslim etmekteyiz. Kullandığımız hammaddeler özenle seçilerek ve yüksek yayla yünleri ve tiftik kullanılarak kendimize has karışımla ip haline gelmektedir ve bu ipler özenle boyanmaktadır. Daha önceki yıllarda satışlarımızın tamamı yurt içinde gerçekleşmekteydi ama 2007 yılından itibaren yurt dışından gelen taleplere de cevap vermekteyiz.

Tasarımlarınızı nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Tasarımlarımız bizzat tarafımızdan yeni trendlerin takibine göre yapılmaktadır ayrıca müşterilerimizden gelen talebe göre de firmalara özel koleksiyonlar tasarlamaktayız. Genelde her sezon yeni desen çalışmamız olur ve müşterilerimizin beğenisine sunarız.

Nasıl bir pazarlama politikası izliyorsunuz?

Pazarlamanın tamamını kendimiz yapmaktayız ve zaten el dokuması olduğu için üretim kapasitesi de sınırlı olduğundan, gelen siparişlere ancak cevap verebilmekteyiz.

Kaliteli ürün her zaman pazarda alıcı bulur ve piyasası vardır. Biz kalitemize ve fiyatımızaher zaman güvenmekteyiz. Bazı firmalar yurt dışında imalat yaptırıp o fiyatlarla bizim fiyatlarımızı karşılaştırıyorlar. Siz de bilirsiniz ki Çin\'deki işçilik ve Türkiye\'deki işçilik aynı değil. Hem kaliteli ürün istiyorlar, hem de ucuz olsun diyorlar ki böyle bir durum yok. Biz kaliteden taviz vermeden ustalıkla halı sanatını yaşatmayı ilke edindik ve öyle de devam edeceğiz. Bizi bilenler zaten bizi tercih ediyor. Sanırım önümüzdeki iki yıllık üretimimiz şimdiden satılmış durumda.

Medyayı tanıtım ve reklam açısından ne şekilde kullanıyorsunuz?

Üretim kısıtlı olduğu için genelde reklam çalışmamız yok ama sizin gibi bir kaç sektörel dergiye reklamımızı veriyoruz ki bizi unutan müşterilerimize kendimizi hatırlatıyoruz böylece.

Büyüme hedef ve planlarınız nelerdir? Bayilik düşünüyor musunuz?

Gerçekten müşterilerimiz de bilir, siz değerli Marka Grup da bilir, çok kaliteli ve göze hoş gelen halılar yapmaktayız. Az önce söylediğim gibi üretimimizin tamamını satıyoruz. Bölgemizde bazı firmalar tezgâh bırakıyor ve bazı firmalar da dokuyucuların paralarını ödemeyerek onları mağdur ederken, biz kapasitemizi arttırmak için dokuyucu aramaktayız. Şu an Bursa\'da bir bayi açmayı düşünüyoruz ve başka da yurt içinde düşünmüyoruz ama kapasitemizi arttırırsak yurt dışında mağazalar açmak istiyoruz ve inşallah bu hedefimizi de gerçekleştireceğiz.

Sektörel fuarları takip ediyor musunuz?

Evet, takip ediyoruz. Hindistanve Dubai\'deki fuarlara ziyaretçi olarak, Türkiyede\'ki fuara da katılımcı olarak katıldık. Zemin 2008\'de gerçekten iyi bir tanıtım yaptık ve emeğimizin karşılığını burada aldık.

Sektörün bugünkü durumunda firmanızı nasılkonumlandırıyorsunuz?

Firmamız el halısında şu an söz sahibidir ve otoritelerdendir. Çok şükür yıllardır verdiğimiz mücadelenin karşılığını aldık diyebilirim. Biz kendimiz üretiyoruz ve kendi ürünümüzü kendimiz pazarlıyoruz. Üretimimizin tamamı Türkiye\'de çünkü Türkiye kazansın ve ülkemiz insanları kazansın mücadelesindeyiz.

11.11.2008
Bu haber 12310 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar