Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
12. ULUSLARARASI ZEMİN FUARI BÜYÜK BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİ

8-11 Mart tarihleri arasında Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde gerçekleşen 12. Uluslararası Zemin Fuarı, muhteşem bir başarıya imza attı. 


Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Halıcılar Odası ile Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, GAİB Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri, KOSGEB, PARSİAD Parke Sektörü Sanayi ve İşadamları Derneği, TÜFOD Tüm Fuar Organizatörleri Derneği tarafından desteklenen fuar Marka Fuarcılık tarafından organize edildi.
Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarın açılışına Vali Vekili Mevlüt Kurban, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Selami Yetkinşekerci, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Zeki Yağcı, Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cahit Nakıboğlu, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, Vergi Dairesi Başkanı Erol Çember ile firma temsilcileri ve davetliler katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Marka Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Şensoy şunları söyledi:
“Bugün 12. kez kapılarını açan Eurasia Floor Fair / Uluslararası Halı ve Zemin Fuarı, ilk kez 2001 yılında Türkiye’de yaşanılan o büyük krizin tam içinde açıldı.
O kriz ortamında bir çok büyük fuarcılık şirketi, fuarlarını iptal ederken, biz, bir grup kahraman işadamıyla birlikte Türkiye’nin ilk Zemin Fuarı’nı açtık.
Sonraki yıllarda fuarın başarısını ve istikrarını gören firmalar arttıkça fuarımız, öylesine büyüdü ki, sektörümüzün Avrasya bölgesindeki en büyük ticari etkinliği haline geldi.
Ama bu süreç kolay yaşanılmadı. Bazı firmalarımızın yöneticileri, “Biz Almanya’daki fuara katılıyoruz, Türkiye’de fuar olmaz, boşuna uğraşmayın, yormayın kendinizi.” dediler.
Bu sözler bizi yıldırmadı. Çünkü bizim işyerimizin tüm odalarında şu söz asılıydı:
“Başarılı insanlar, başarılamayacak sanılanların, başarılacağına inananlardır.”
Evet, gerçekten de başarılı insanlar, inananlardır.
Biz de inandığımız yolda yürüdük.
Ve öyle bir gün geldi ki “Türkiye’de fuar olmaz, yormayın kendinizi” diyen dostlarımız da fuarımızın en büyük katılımcıları arasında yerlerini aldılar.
Daha da çarpıcı gelişme: Tam 5 yıldır Türkiye’de yılda 2 fuar düzenleniyor.
İlkbaharda İstanbul’da, sonbaharda Gaziantep’te halı ve zemin sektörüne yönelik 2 fuar düzenleniyor.
Üstelik bu yıl ikisi de Gaziantep’te düzenleniyor. 
Dünyada halı ve zemin sektörüne yönelik 4 büyük fuar var. Bunlardan biri Almanya’da, biri Çin’de... Diğer ikisi Türkiye’de düzenleniyor:
Biri Uluslararası Zemin Fuarı ve diğeri Ortadoğu Halı Fuarı...
“Türkiye’de fuar olmaz” anlayışından, Türkiye’de dünyanın ilk dört büyük fuarından ikisini gerçekleştirme noktasına gelindi...
2010 ve 2011 yıllarında Gaziantep’te düzenlediğimiz Ortadoğu Halı Fuarı, o denli başarılı oldu ki, 11 yıl İstanbul’da düzenlediğimiz Eurasia Floor Fair / Uluslararası Zemin Fuarı’nın 12.’sini Gaziantep’te düzenlemeye karar verdik.
Bu kararımızı verirken bizi yüreklendiren Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Sayın Mehmet Aslan’a ve Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Sayın Selahattin Kaplan’a teşekkürü bir borç bilirim.
Gerçekten de onların basiretli uzak görüşlülüğü, bizim deneyimlerimizle ve iş bilgimizle birleşince Avrasya’nın en büyük halı ve zemin fuarı ile Ortadoğu’nun en büyük halı fuarının aynı şehirde düzenlenmesi gerçekleşti.
Gaziantep, bir büyük fuar daha kazandı... Sektörümüz kazandı...
Türkiyemiz kazandı.
Şimdi öyle bir konuma ulaştık ki, 
5 Eylül 2012 tarihinde Ortadoğu Halı Fuarı’nın açılışından 1 gün önce Dünya Halı Zirvesi’ni Gaziantep’te düzenliyoruz. Dünya, halıyı Gaziantep’te konuşacak.
Halı ve zemin sektöründe hayat o kadar hızlı akıyor ki ve bu salonda bulunan sanayiciler, işadamları, hepimiz fabrikalarda üretirken, dünya pazarlarında satarken, fuarlarda tanıtırken o kadar üstün başarılara imza atıyoruz ki, dışardan bakanları hayran bırakan bu hız, bu akıl almaz süreç, içinde yaşamasak, bizi de şaşkına çevirirdi.
Sektörümüzün üretim bölümünde yaşanan bu muhteşem gelişme, doğal olarak fuarcılık tarafında da yaşandı. 
Ben, 10 gündür fuarda yer alan ve almayan halıcıların yoğun bir hazırlık içinde olduğunu gözlemliyorum. Fuarda yeri olan firmalarımız en güzel halılarını sergilemek üzere buraya getirdiler. Fuarda yeri olmayanlar ise fabrikalarında hazırlıklarını tamamlamış durumda.
Yani biz aslında fuarı, 1 salon, 4 organize sanayi bölgesinde düzenlemiş olduk.
Bu açıdan bakıldığında dünyanın en büyük alanına sahip fuarı durumuna ulaştık.
Burada sözlerime son vermeden Tüm Fuar Organizatörleri Derneği Başkanı olarak bir noktaya vurgu yapmak istiyorum. Hem ulusal, hem uluslararası düzeyde ekonomi ve kalkınma politikalarına destek olacak, ileriye dönük bir fuarcılık politikası oluşturmak, rekabet gücümüzü arttıracak ve ekonomimizi güçlendirecektir.
Gaziantep, bu süreçte layık olduğu yeri alacaktır.”


“KENTİMİZE YENİ VE 
BAŞARILI BİR FUAR DAHA KAZANDIRDIK”
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Gaziantep’te ilk kez 8-11 Mart tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası 12. Uluslararası Halı ve Zemin Fuarı’nın başarılı bir şekilde tamamlandığını söyledi. Başkan Aslan, “Ortadoğu’nun fuarlar ve kongreler kenti olma vizyonu ile hareket eden Gaziantep’e yeni ve başarılı bir fuar daha kazandırmanın gururunu yaşıyoruz.” dedi. Başkan Aslan, Gaziantep’te ilk kez düzenlenmesine karşın gerek katılımcı firma sayısı, gerekse ziyaretçi kalitesinin yüksek oluşunun kendilerini fuarın geleceği açısından umutlandırdığını kaydetti. 
Başkan Aslan açıklamasında, Marka Fuarcılık işbirliğinde Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde 15 bin metrekarelik kapalı alanda gerçekleştirdikleri Uluslararası 12. Halı ve Zemin Fuarı’nın beklenilenin üzerinde ilgi gördüğünü yerli ve yabancı 100’ün üzerinde firmanın fuarda stand açarak yeni trend ürünlerini sergileme fırsatı bulduklarını belirtti.
Açıklamasında, “Gaziantep’i Ortadoğu’nun fuar ve kongreler merkezi yapma hedefiyle çıktığımız yolda emin adımlarla ilerliyoruz” ifadelerine yer veren GTO Başkanı Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Şehrimizde son dönemde düzenlenen ulusal ve uluslararası fuarlara uluslararası bir fuar daha ekledik. 11 yıldan bu yana İstanbul’da gerçekleştirilen Uluslararası Halı ve Zemin Fuarı’nı bu yıl ilk kez Gaziantep’te düzenledik ve başarı ile tamamladık. İlgili sektörlerde faaliyet gösteren firmalar, bu fuarımızda stand açabilmek için adeta birbirleriyle yarıştı. Stand açmak isteyen firmaların yer taleplerine cevap vermekte zorlandık. Fuarımızda Gaziantep, Kayseri, İstanbul, Ankara, Konya, Uşak, Adana ve Manisa’nın yanı sıra Almanya ve İran’dan da yabancı firmalar stand açtı. Yerel ziyaretçilerimizin yanı sıra Ortadoğu, Kafkaslar ve Avrupa’daki birçok ülkeden profesyonel ziyaretçi ve alım heyeti fuarımızı gezdi. Fuarda katılımcı firmalarımız önemli iş bağlantıları yaptılar. Önümüzdeki yıllarda bu fuarın daha geniş katılımlarla büyüyerek yoluna devam edeceğine inanıyoruz. Gaziantep Ticaret Odası olarak Ortadoğu Halı Fuarı’nın ardından Gaziantep’e böylesine önemli bir fuar kazandırmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu gurur; Gaziantep Ticaret Odası olarak sadece bizim değil, bütün şehrin. Bu gurur; Sayın Valimizin, Belediye Başkanlarımızın, Oda ve Dernek Başkanlarımızın kısacası hepimizin, ortak aklın gururudur. Şu anda Gaziantep’te ayda bir fuar gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz, ayda iki fuar gerçekleştirmek. Bu inanç, birliktelik ve ortak akıl devam ettiği sürece bu hedefe de kısa süre içerisinde ulaşacağız. Gaziantep’i bölgenin sanayi ve ticaret kenti olmanın yanında aynı zamanda fuarlar ve kongreler kenti yapmak için çalışmaya devam edeceğiz.”


“HEDEF 2023”
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçı-ları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan da, Gaziantepli halıcılar olarak hızla gelişen, dünya çapında itibar edilen, her gün yeni ürünler ürettiklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Biz bu sektörün idarecileri olarak boş durmak istemiyoruz, sektörümüzü daha yakından tanıtmak için fuarları, alıcıları, satıcıları, ziyaretçileri şehrimize taşıyıp onları burada ağırlamak istiyoruz. Hem şehrimizi hem de sektörümüzü daha yakından tanıtabilmek için şehrimizde yapılan fuarlara büyük önem veriyoruz. Sektörümüz 2011 yılında dünyanın 123 ülkesine 1 milyar 147 milyon dolarlık halı ihracatı gerçekleştirdi. 2011 yılı bizim için olumlu bir yıl oldu. 2012 yılında da 1 milyar 500 milyon dolarlık ihracat ve yüzde 15 büyüme hızı hedefi belirledik. 2023 için belirlediğimiz hedeflere doğru ise hızla ilerliyoruz. Duvardan duvara halı üretimi için yatırım kararı alan firmalarımızın makine siparişlerini vermiş olması ve üretime yavaş yavaş başlamaları da sektörümüz açısından sevindirici bir gelişme. Bir kaç yıl içerisinde duvardan duvara halıda da parça halıda olduğu gibi iyi bir konuma geleceğimizi ümit ediyorum.”

“BU SEKTÖRDE DÜNYANIN BİR NUMARASI OLACAĞIZ”
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu da, halı denilince Gaziantep’in akla geldiğine dikkat çekerek, “Halıyı iyi değerlendirirsek, Çin’den daha fazla, bakın şehir demiyorum ülke olarak Çin’den daha fazla ihracat gerçekleştirebiliriz. Buraya verilecek her türlü teşvik için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak makineyi da biz üretmek zorundayız. Bu konuda büyük sanayicilerimize iş düşüyor. En azından makinelerinin onda birini yerli makini kullanmalarını istiyoruz. Bu ülkede ithal ikamesini düşüremezsek, bu cari açıkla bu işi götürmemiz mümkün değil. Cari açığı aşağı çekmemiz lazım. Üretim bizim vazgeçilmezimiz. İpliğin teşvik edilmesi lazım, yoksa halıyı teşvik etmenin bir anlamı yok. Bu sektörde dünyanın bir numarası olacağız, ben bunu başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu.

“GAZİANTEP, FUARCILIK MERKEZİ KONUMUNDA”
Vali Vekili Mevlüt Kurban, Gaziantep’te halıcılığın Zeugma’ya kadar uzandığını belirterek, “Gaziantepli halıcılar her yıl yüzde 15 seviyelerinde büyüyor. Bu da Gaziantep’te olmak, Gaziantepli olmak adına onur veriyor, gurur veriyor. Gaziantep bugün fuarcılıkta ilgi merkezi haline geldi, üst üste fuarlar düzenleniyor. Ancak bu sanayi gelişiminin altını doldurmak lazım. Eğitim, sağlık, kültürel ve sanatsal etkinliklere ağırlık vermek zorundayız” dedi.
4 gün süren başarılı organizasyon, hedefe yönelik ziyaretçi profiliyle de katılımcıların yüzünü güldürdü.
Ziyaretçi profilini ağırlıklı olarak son alıcıların ve sektörle ilgili isimlerin oluşturduğu fuar, katılımcıların hedeflerine doğrudan hizmet eden, etkin bir organizasyon olarak amacına başarıyla ulaştı. Marka Fuarcılık tarafından düzenlenen 12. Zemin Fuarı, özellikle yurt dışından gelen ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. 


HALI VE ZEMİN SEKTÖRÜNÜN GÖRSEL ŞÖLENİ
Katılımcı firmaların, en yeni ürünlerini görücüye çıkardıkları ve en güzel ürünlerini paylaştıkları Zemin Fuarı, ziyaretçiler için de zemin sektörüne ait görsel bir şölene dönüştü. 
Fuar alanının zemin sektörünün en özel ve yeni ürünleriyle donatıldığı fuarda, her stand ayrı bir görsel zenginlik kaynağı oluşturdu.
Her sene olduğu gibi bu yıl da, yeni işbirliklerinin ve sektöre yön verecek taze fikirlerin beşiği olan Zemin Fuarı, hem katılımcı firmalar hem de ziyaretçiler için 4 verimli ve renkli günün de adresi oldu. Yeni ürünlerini tanıtma fırsatı bulan katılımcılar, uzun vadede kar getirecek, ileriye dönük adımlar atma fırsatı buldukları fuarda, müşterilerin beklentilerini analiz etme şansı da yakaladı.
Sadece yeni işbirliklerinin değil, sektöre yön verecek taze fikirlerin de tohumlarının atıldığı Zemin Fuarı, her yıl olduğu gibi bu yıl da sektörün gelişimi için en büyük ivme kaynağı oldu. 
Fuar sonunda katılımcı firmaların büyük bölümüne yansıyan ortak duygu, yine beklentileri aşan bir organizasyonun mutluluğuydu.
Zemin sektörünü Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde buluşturan, Marka Fuarcılık, alanındaki tecrübe ve birikimi bir kez daha yansıtarak, başarılı bir fuara daha imza attı.

İZMİR TİCARET ODASI HEYETİ FUARI GEZDİ
Fuarın ikinci gününde İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Halıcılar Komisyonu Başkanı Naci Ölçen başkanlığındaki 115 kişilik işadamı heyeti, fuarı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Güneydoğu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan’ın da hazır bulunduğu ziyarette konuşan GTO Başkanı Aslan, İZTO Heyeti’ni fuarda görmekten büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. ”Sizleri kentimizde düzenlenen fuarlarımızda görmekten ve şehrimizde ağırlamaktan onur duyduk” dedi. Heyete 12. Uluslararası Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı ile ilgili de bilgiler veren Başkan Aslan, “Marka Fuarcılık ile birlikte bu yıl Gaziantep’te ilk kez düzenlediğimiz bu fuar 11 yıldır İstanbul’da gerçekleştiriliyordu. Sektörün Gaziantep’te yoğunlaşması ve gelen yoğun talep üzerine fuarı Gaziantep’e getirdik. 15 bin metrekarelik kapalı bir alanda katılımcı firmalarımız yeni trend ürünlerini sergiliyorlar. 100’ün üzerinde yerli ve yabancı firma fuarımızda stant açtı. Bu yıl ilk olmasına karşın gerek fuara katılım, gerekse ziyaretçi anlamında beklenilenin üzerinde bir ilgi var. Katılımcı firmalarımız şuan itibariyle organizasyondan son derece memnunlar. Katılımcı firmalar, yeni ürünlerini sergilemenin yanında daha fuarın ilk iki gününde önemli iş bağlantıları yaptılar” diye konuştu.
İZTO Meclis Üyesi ve Halıcılar Komisyonu Başkanı Naci Ölçen de son 4 yıldan bu yana Gaziantep’te düzenlenen muhtelif fuarları heyet halinde ziyaret ettiklerini dile getirerek, “Bu ziyaretlerimizde mümkün olduğunca heyetimizde yer alan işadamı sayısını yükseltmeye çalışıyoruz. İZTO olarak ülke genelinde gerçekleştirilen tüm fuarları ziyaret etme gayretindeyiz. Fakat Gaziantep ve Gaziantep’te gerçekleştirilen fuarlar bizim için ayrı bir öneme sahip. Gaziantep birçok yönü ile insanlarda hayranlık uyandıran, girişimci ve müteşebbisi bol bir şehir. İzmirli işadamları olarak Gaziantep’i ve Gaziantepli işadamlarını ilgiyle, takdirle izliyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından GTO Başkanı Mehmet Aslan ve İZTO Meclis Üyesi ve Halıcılar Komisyonu Başkanı Naci Ölçen, karşılıklı olarak günün anısına plaket ve çeşitli hediyeler verdiler.

HÜRSİAD’IN FUARA ZİYARETİ
Hür Sanayici ve İşadamları Derneği (HÜRSİAD) Yönetim Kurulu 
12. Uluslararası Halı Ve Zemin Kaplamaları Fuarı’nda üyelerini ve firmaları gezdi. HÜRSİAD Başkanı Kasım Fincan yaptığı yazılı açıklamada, Gaziantep fuarlar ve kongreler merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 
Gaziantep’in, coğrafi konumu itibariyle Ortadoğu’ya yakınlığı, Kafkaslar ve Avrupa’daki ülkelerle kolaylıkla ticaret yapılabilecekleri ticaret merkezi olması hasebiyle 11 yıldır İstanbul’da yapılan Uluslararası Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı, bu yıl Gaziantep’te düzenlenmesi ve çok güzel organizasyon ve katılımın olması mutluluk verici bu başarılı fuarların sadece İstanbul’da değil de Anadolu’da Gaziantep’te de yapılabileceğini gösteriyor olması da önemli. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”dedi. HÜRSİAD Başkanı Fincan, üretici, satıcı ve uygulayıcı firma olarak fuarda stant açan firmaların yeni ürünlerini sergileme imkanı bulmaları, gördüğümüz kadarıyla fuara ilgili sektörlerde faaliyet gösteren firmaların beklenenin üzerinde ilgi gösterdiğini kaydeden Fincan,“Fuar dünyanın ve Türkiye’nin büyük zemin kaplaması üreticileri, ithalatçıları, ihracatçıları, toptancıları, perakendecileri, sektörün profesyonelleri ile mimarlar, mühendisler, inşaat firması yöneticileri, fabrikaların nitelikli tüketicilerin ziyaret etmesi açısından Türkiye’de ayrıca öneme sahip bir fuar emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” dedi.
26.12.2011
Bu haber 11570 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar