Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
TEMELİNDE DOSTLUK VAR
İlhan Dağdeviren: “Sadece ticari ilişkilerden ziyade kalıcı dostluk düşüncesini esas alarak hareket ediyoruz.”

Anmak A.Ş. 35 yıllık tecrübesini, müşterileriyle arasında kurduğu kalıcı dostluk anlayışıyla bütünleştiriyor. Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan firmanın sahibi İlhan Dağdeviren, Anmak A.Ş.’yi anlattı.

Anmak makine ve tekstil firması nasıl doğdu ve bugünlere geldi?
Anmak A.Ş. 1970’li yıllarda Gaziantep’te doğdu ve 35 yıllık tecrübesi ile müşteri memnuniyeti ve sadece ticari ilişkilerden ziyade kalıcı dostluk düşüncesini esas alarak hareket etmesiyle bugünlere geldi.

Ürünleriniz hakkında biraz bilgi verir misiniz?
Ürünlerimiz, halı dokuma makinelerinde işlemleri tamamlanmış olan halıların, arka kısımlarının tutkallanması, halı etiketlerinin yapıştırılması, halı kenar overloğunun yapılması, halı yüzeylerinin traşlanması, halı üzerinden tozların alınması gibi konveksiyon işlemleri yaparak halının kalitesine katkı sağlamaktadır. Halıların tüm işlemleri tamamlandıktan sonra, halıları otomatik olarak rulo haline getirip ambalajlama işlemlerini yapan ürünlerimiz vardır. Dokumadan çıkmış halıların lark işlemlerine tabi tutulduktan sonra, istenilen desen üstüne oyma işlemleri bu zamana kadar elle yapılmaktaydı. Anmak Makine, bünyesinde otomasyon ve PLC kontrollü oyma makinesini dünyada ilk olarak üretmiştir. İstenilen desende oyma işlemi, oyma makinesinde yapılarak zamandan ve maliyetten tasarruf sağlanmıştır.


Tecrübe, güven, kalite ve teknolojiyi bir araya getirdiğinizi söylüyorsunuz, 35 yıldır ayakta kalmanızın sırrı nedir?
80’in üzerinde halı konfeksiyon tesisini, halıcılık sektörüne kazandıran Anmak A.Ş, bugün de; yurtiçi ve yurtdışındaki müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için geniş servis ağı ile hızlı ve etkin bir şekilde hizmet vermekte ve Anmak A.Ş. kalitesinden hiçbir zaman ödün vermemektedir. 35 yılı aşkın süredir ayakta kalmasının sırrı ise müşteri memnuniyetini maddiyattan önde tutmasıdır.

35 yıllık bir firma olarak, dünden bugüne halı sektöründeki gelişimleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Gelişen teknoloji ile birlikte, insan gücü yerine makine gücünden yararlanılması her anlamda büyük kolaylık sağlamıştır. Ülkemizin ve şehrimizin, dünyadaki halı ihtiyacının yarısından fazlasını karşıladığını da göz önünde bulundurursak, bugün gelinen nokta gerçekten göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir adımdır.

Sizce teknolojinin gelişiminin halı sektörüne ne gibi faydaları oldu?
Halı sektöründe, teknolojik gelişimlerin uygulanması ile birlikte üretim esnasında meydana gelen hataların azalması ve oluşan hataların tüketiciye ulaşmadan belirlenmesi sağlandı. Halıların kalitesini artırarak, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlamıştır. 

Özellikle sizin alanınızda satış sonrası servis ağının önemini anlatır mısınız?
Anmak A.Ş; gösterdiği yakın ilgi, satış sonrası destek ve teknik bakım, gelişen ve değişen teknolojiye hızlı bir şekilde ayak uydurması ile müşterilerinin güvenini kazanmayı başarmıştır. Makinelerimizin miadı dolduktan sonra bile müşterilerimizin makinelerini yenilemek amacıyla tekrar bize dönmeleri, teknik servisin sadece satışla sınırlı olmadığını göstermektedir.

Neredeyse yurtdışında yurtiçinden daha etkinsiniz, hedefleriniz nelerdir?
Anmak A.Ş. olarak bizim ilk hedefimiz, müşteri memnuniyeti ve sonrasında kuracağımız kalıcı dostluklardır. Yurtdışında daha etkin olmamızın sebebi ise, satış sonrası teknik servis ve yedek parçada, mesafe ayırt etmeksizin hizmet vermemizdir. Yurtdışında etkin olup, ülke ekonomisine katkıda bulunduğumuz için ayrıca gururluyuz.

Sizce halı makinelerinin üretiminde dünyada nasıl bir noktadayız?
Anmak A.Ş. olarak halı konfeksiyon makineleri üretiminde, halı sektöründeki kadar hızlı gelişme gösteremesek bile ilerleyen yıllarda bunu aşacağımıza inanıyoruz.
09.04.2012
Bu haber 11259 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar