Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
UZMAN GÖZÜYLE HALIDA RENK SEÇİMİNİN ÖNEMİ
Uzman Psikolog Yeşim Akıncı: "İlk önce mekanlarda hangi etkiyi vermek istiyorsanız bu amaca uygun seçimler yapmalısınız. Renk uygulamaları ve dozajları da mekanın boyutu ve aldığı ışık kadar önemlidir. Sıcak renkler insanı canlandırırken, soğuk renkler sakinleştirir. Parlak renkler mutlu ve enerjik bir ruh halini yansıtırken, puslu renkler karamsar bir ruh halini yansıtır."

Uzman Psikolog Yeşim Akıncı, katıldığı televizyon programlarının yanı sıra, çok sayıda etkinliklerde bulunarak belediyelerin düzenlediği organizasyonlarda, “Lise ve Ortaokullarda Bağımlılık, Gençlik Sorunları, Obezite, Aile İlişkileri, Stres ve Başa Çıkma Yöntemleri, İlişkiler, Renk Terapi” konularında konferans dizileri ve paneller düzenleyip, sosyal sorumluluk projeleri geliştirerek, “Yılın Psikologu” ünvanını kazanmıştır.


Klinik çalışmalarını, kurucusu olduğu NEO Psikoterapi Danışmanlık Ve Eğitim Merkezi’nde sürdürmektedir. Ayrıca, Bemev (Bağımlılığı Engelleme Mücadele ve Eğitim Vakfı), Türk Kalp Vakfı, Lions, Türk Psikologlar Derneği ile Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, Aile Terapileri, İlişki Psikoterapileri Enstitüsü EFTA-TIC Dernekleri’nin de aktif üyesidir. İlişkiler kapsamında, insanın kendisiyle ilişkisinden kadın erkek ilişkilerine, hamilelikte ve hamilelik sonrasında anne çocuk ilişkisine, hatta aile terapisine kadar, kısacası kişinin kendi benliği ve ötekilerle olan ilişkilerini ele almaktadır. Bağımlılık kapsamında ise, alkol ve madde bağımlılığı, esrar (cannabis) bağımlılığı, internet bağımlılığı, alışveriş bağımlılığı, tv bağımlılığı, aşk bağımlılığı, aile bağımlılığı gibi bağımlılıklar ve renk terapisi uzmanlık alanları içindedir.

Psikoloji nedir?
Psikoloji, genel tanımıyla insan zihnini ve davranışlarını inceleyen, bireylerin ve grupların kişisel ve kişiler arası (ilişkisel) boyutlarda duygusal, zihinsel ve davranışsal işlev ve süreçleri ile ilgili her türlü gözlem ve araştırmayı kendine konu alan bir bilim dalıdır. İnsanlar yüzyıllardır kendini tanımak, karşısındaki insana kendini anlatmak, isteklerini, acılarını, mutluluğunu, hayallerini, umutlarını paylaşmak ister. Çeşitli sanat dalları, bu duygularla beslenir, kitaplar yazılır, resimler yapılır, müzikler bestelenir. Halı ve kilim, gerçek bir sanat ve değerli bir kültürdür. Renklerin insan üzerindeki etkileri sağlık, zihinsel ve fiziksel performans gibi konularda, çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır. Renklerin psikolojiye etkisi üzerine, önümüzdeki günlerde yayımlanacak olan kitabım için iki yıl süren geniş kapsamlı bir araştırma yaptım. Renklerin çağrışımları ve oluşumu adına yaptığım araştırmalar için çeşitli köy ve kasabalar dolaştım. Gördüğüm halı ve kilim tezgahları büyüleyiciydi, her rengin bir anlamı ve her desenin anlattığı bir dil vardı. Onları dokuyan kadınlarımızın sessiz dili desenlere ve renklere yansımıştı. Anadolu’muzun eşsiz bir kültüre sahip olduğuna bir kere daha şahit oldum.

Renklerin insan psikolojisindeki yeri çok önemlidir
Renklerin insan psikolojisindeki yerinin çok önemli olduğunu belirten Yeşim Akıncı, “Renkler, rahat bir ortam sağlar, ilham veren ve sakinleştiren bir etki yaratır. 
Her renk belirli titreşimler yayar. Bu titreşimler, insanların ruh hallerini ve duygularını, hatta bedensel zindeliğini de etkilemektedir. Renkler, ruh halimizi dengelerken beynimizdeki görsel lobu (oksipital lobu) uyarır. Beynimizde iki yarımküre bulunur, lob merkezlerimizi kısaca tanıtmak gerekirse;

Frontal Lob: Bilinçli düşünme; zarar görmesi durumunda ruh hali, hissiyat değişikliği,   
Parietal Lob: Çeşitli duyu organlarından gelen bilgileri birleştirmesi, nesnelerin kullanılması ve bazı mekansal görüş işlemeleri,   
Oksipital Lob: Görme duyusuyla ilgili bilgilerin işlenmesi,   
Temporal Lob: Ses ve kokunun algılanması, yüzler, mekanlar gibi kompleks uyaranların işlenmesi,   
Serebellum: Duyu organlarından gelen bilgilerle hareketi ilişkilendirmesi ve dengenin sağlanması. 
Korteximiz gerçek bir mucizedir. Saniyenin sadece 60 binde biri kadar zamanda elektrik sinyalleri yorumlanmakta, loblar arası bağlantı kurulmakta ve komuta edilmektedir.  Böylece algılarımız oluşmaktadır. Çağrışımlar hayatımızda çok önemlidir. Kişi veya objelerle ilgili bize hatırlattığı duygular, hayatımızla ilgili seçimler yapmamıza neden olmaktadır. 
Çocukluğumuzda bilinçaltımıza yerleşmiş iyi, kötü birçok olay hafızamızda kalmakta ve ilerleyen süreçlerde hayatımızın bir yerinde ortaya çıkmaktadır.”dedi.

Herkesin bir rengi vardır
Herkesin bir rengi olduğunu belirten Yeşim Akıncı, herkesi, farkındalığını arttırmaya, rengini keşfetmeye, o renkle iletişime geçmeye, kendine yakışan, yüzünü aydınlatan renkleri giymeye, evinin ve ofisinin dekorasyonunu amaca uygun renklerle döşemeye, kendini iyi hissettiren renk ile terapi yapmaya davet ettiğini söyledi.
Renk uygulamaları ve dozajları da mekanın boyutu ve aldığı ışık kadar önemlidir
İlk önce mekanlarda hangi etkiyi vermek istiyorsanız bu amaca uygun seçimler yapmalısınız. Renk uygulamaları ve dozajları da mekanın boyutu ve aldığı ışık kadar önemlidir. Sıcak renkler insanı canlandırırken, soğuk renkler sakinleştirir. Parlak renkler mutlu ve enerjik bir ruh halini yansıtırken, puslu renkler karamsar bir ruh halini yansıtır. Odayı olduğundan büyük göstermek için açık renkler kullanılmalı, koyu renklerin mekanı olduğundan daha küçük ve dar gösterebileceği unutulmamalıdır. Sıcak tonlardaki renkleri tercih ettiğinizde, oda normal ısısından birkaç derece fazla sıcak olduğu hissini uyandıracaktır. Bundan dolayı evlerin kuzey cephelerindeki odalarda sıcak renkler, güney cephelerindeki odalarda soğuk renkler kullanılarak, ısının psikolojik dengesi sağlanabilir.
Kurucusu olduğum Neo Psikoterapi, Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nin dekorasyonuyla ilgili özel çalışmalar yaptım. Ofiste dört adet terapi odası bulunuyor. Renklerin ve dekorasyonun insan psikolojisine derinden etkisi olduğu için, her odada değişik psikolojik hastalıkların terapisine uygun tonlamalar ve dekorasyonda dinamiğe uygun renkler seçildi. Neo‘ya gelen insanlar kendilerini rahat, konforlu, huzurlu hissetsinler ve kendilerine özen gösterdiğimi bilsinler istediğim için, her detayla kendim ilgilendim. Psikoterapi’ye geldiğinizde, 5 duyu organınıza hitap eden görsellik, tat duyunuza hitaben ikramlar, düşünce gücünü arttırıcı güzel ve hafif bir müzik, içeri girdiğinizde sıcak bir gülümseme ve tokalaşma eşliğinde karşılanıyor, profesyonel bir yaklaşımla psikoterapi oluyorsunuz.

Halı seçimleri, evde halıyı nasıl ve hangi dinamikte kullanmak istediğinize göre değişir
Günümüzde ev dekorasyonunun, insanın kendini ifade etme biçimi olduğunu belirten Yeşim Akıncı, “İnsanlar yorgun ve koşuşturmalı hayat şartlarında, kendini bir yere ait hissetme duygusuyla huzur bulmak ve kendi hayat felsefesini dostlarına, sosyal çevresine ifade etmek için, evlerine gereken özeni göstermeye başladı. Artık gelişigüzel alışverişler değil, ruhsal ve fiziksel ihtiyaçlara uygun bilinçli tercihler yapılmaktadır. Halı seçimleri, evde halıyı nasıl ve hangi dinamikte kullanmak istediğinize göre değişir. Eğer, arka plan öğesi olarak veya evinizin dekorasyonuna fon oluşturacak bir halı istiyorsanız, krem rengi, bej ve toprak renklerde halılar tercih edilmelisiniz. Dikkat çeken ve evinizin odak noktasını oluşturan tarzda bir halı istiyorsanız, mor, bordo, siyah, kırmızı ve bunun gibi çarpıcı renkleri kullanılmalısınız. Klasik tarzda döşenmiş ve antikalarla bezenmiş bir ev dekorasyonunuz varsa, el yapımı değerli halı ve kilimlere yer vermelisiniz. Duvarlarınızda bej ve beyaz tonları hakimse, zeminde koyu renkler; halı veya kilim rengini koyu renk seçmek gerekir. Zemininiz açık renk ise, duvarların rengini koyu seçip, açık renk halı kullanarak kontrast yaratabilirsiniz. Halı üreticileri artık çok değişik ürün yelpazesiyle, nitelikli seçimler yapılmasına olanak tanıyor. Hatta öyle ki, kişiye özel tasarımlar bile yapılabiliyor. Sizin tek yapacağınız şey: Psikolojinize uygun rengi keşfederek harekete geçmektir.” dedi.
10.04.2012
Bu haber 12269 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar