Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
AVİZEDE MİNARE MODELİ
 Ömer Zengingerçeker: “Biz avizelerimizi camilerin bir tacı olarak görüyoruz.”

Aktekin Avize, 1980 yılından beri aydınlatma konusunda hizmet veren bir firma olarak cami avizeleri, otel ve konferans salonu aydınlatmaları başta olmak üzere modern ve estetik modelleriyle ev avizeleri üretimi yapıyor. Standart üretimlerinin yanı sıra istek ve arzulara göre proje çalışması yaparak, özel tasarımlara da imzasını atan firma sahiplerinden Ömer Zengingerçeker dergimizin sorularını cevapladı.

Firmanızı daha yakından tanıyabilir miyiz?

Firmamız 1979 yılında Konya merkezde perakende züccaciye ve ev avizeleri satışı ile ticari faaliyetine başlamıştır.1980 yılında merkezde bulunan perakende satış yerine ilave Konya sanayisinde avize imalathanesini kurmuş ve avize konusundaki imalatına da bu şekilde başlamıştır. 1989 yılında imalatımızı Konya-İstanbul çevre yolu üzerinde bulunan merkezine taşımıştır. Önceleri ağırlıklı olarak ev avizeleri üzerine üretim yapan firmamız daha sonraları ev avizeleri imalatı yanında cami avizeleri, otel avizeleri, konferans salonu avizeleri gibi büyük mekân aydınlatmalarında faaliyete başlamış-tır. İlerleyen süreçte imalatımızın%90'nı cami avizeleri ve kapalı geniş alan olarak da bilinen özel mekânlar için proje çalışmaları ile devam etmiştir. Halen Konya-İstanbul Yolu üzerinde ki 500 m2 ve Konya-Ankara Yolu üzerindeki 1000 m2'lik imalat alanları ile faaliyetine devam etmektedir. Faaliyet alanlarımızda Türkiye'nin %40'ına hitap etmekteyiz, ayrıca Almanya'da bulunan satış temsilcimiz ve Bosna Hersek'teki bayimizle de Ortadoğu ve Avrupa'daki kutsal mekânlarımız olarak bildiğimiz camilerimizin avizelerine cevap vermekteyiz. Ben de firma sahiplerinden biri olarak Aktekin Avize San. ve Tic. Ltd. Şti.'nin pazarlama ve satış bölümü ile bizzat ilgileniyorum.

Üretimde hangi malzemeleri kullanıyorsunuz ve bunları tercih etmenizin sebepleri nelerdir?

Avizelerdeki sıklıkla görülen problem, herkes tarafından bilindiği gibi başlıca metal aksamın renginin oksitlenmesidir ve bunu takip eden problemkullanılan avize taşlarının matlaşması ve sararması sorunudur. Biz, Aktekin Avize olarak görülen bu sorunlarla karşılaşılmaması için metal aksamımızın %95'ni MKE'nin MS63 dediğimiz birinci sınıf karışımsız saf pirinç malzemeden imal etmekteyiz. Ayrıca metal aksam üzerinecamilerimizde daha ışıltı bir görünüm sağlaması için altın sarı kaplama ve en son tri metal vernik kullanıyoruz. Metal aksamdaki yapılan işçilik ve kullanılan malzeme ile kararma ve renk değiştirme gibi görünen sorunların önüne geçtik. Ayrıca kullandığımız kristaller piyasa genelinde bilinen avize taşlarından kalitesi çok farklı olup kesinlikle uzun yıllar ilk günkü parlaklığından ve ışık kırmasından herhangi bir farklılık görmek mümkün değildir. Kullanılan kristallerimiz%24 pbo kurşunlu gerçek kristallerdir ve bu kaliteyi takip eden elektrik aksamı ISO 9001+CE belgeli yanmayan elektrik kabloları ve şase yapmaya karşı özel emniyetli yanmaz porselen duylardır. Bu sebeple ürettiğimiz ürünlerdealındığı günün üzerinden uzun bir sürede geçse ilk günkü ışıltısını her daim korumaktadır.

Tasarımlarınızı nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Hangi aralıklarla yeni model veya koleksiyon üretiminiz söz konusudur?

Tasarımlarımızın hepsi kendiöz modellerimiz olup Aktekin Avize adına tasarım tescilli ve koruma altındadır-lar. Modellerimizi bünyemizde bulunan Ar-Ge tesisimizde geliştiriyor, kullanıma ve göze en iyi hitap edecek şekilde müşterilerimize sunuyoruz. Firmamız her zaman yenilikçi kimliği ile hemen hemen her 1 veya 2 sezonda bir yeni modellerini koleksiyonlarına katmaktadır. Özel tasarımlarımızda ise uygulanacak yer projesi üzerinden ve uygulama yerini yakından inceleyip, tarafla istişare altında mevcuttaki yere en uygun model çalışması ile ürünümüzün imalatını gerçekleştiriyoruz.

Sektörde başarıyla bu kadar uzun süredir var ilerleyebilmenizin sırrı nedir?

En başta doğru bilgi verme, eğrisiyle doğrusuyla ürün ne ise onu dürüstçe izah etme ve kesinlikle aynı kulvarda koşan rakiplerimizin ürünlerinin kalitesi üzerinden pazarlama yapmama, satış öncesi anlatılan kalite ile ürün tesliminde ve daha sonrasında alıcı tarafından da onaylanan ürün kalitemiz ve tabii ki helal kazanç prensibimiz diyebilirim.

Nasıl bir pazarlama politikası izliyorsunuz?

Pazarlama sistemimiz bölge bölgeuygulama yerlerini ziyaret etme ve proje çalışması yaparak izah etmekten geçiyor. Ayrıca müşterimizin alım gücüne göre özel ödemeprogramları çıkartıyoruz.

Yurtdışıyla bağlantılı çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Ürünlerimiz Türkiye içinde beğeni gördüğü gibi Avrupa ve Ortadoğu'nun pek çok yerinde beğeni toplamayı başarmıştır. Amerika, Almanya, Fransa, İsveç, Hollanda, Romanya, Çeçenistan ve Bosna Hersek başta olmak üzere 12 ülkeye ihracat yapmaktayız. Almanya'da satış temsilciliğimiz ve Bosna Hersek'te bayimiz bulunmaktadır.

Kutsal mekan aydınlatması olarak yaptığınız çalışmalarda nelere dikkat ediyorsunuz?

Camilerimiz için ürettiğimiz ürünlerin tasarımında genel olarak dikkat ettiğimiz önemli unsurlar; camilerin mimarisine ve tarzına uygun olarak ürün ürütmek başlıca dikkat ettiğimiz konudur. Bu çalışmalarda en son çıkarttığımız modelimiz ise “Minare” modelidir. Biz avizelerimizi camilerin bir tacı olarak görüyoruz. Camilerin yapımında avizelerimiz en son sırayı alır. İnşaatta avizeye sıra gelinceye kadar bütün işler incelikle yapılır ve bizde bu incelikle işlenen camilerimizin hem görselliği hem de kullanımı açısın-dan en uygun modelleri seçmelerinde müşterilerimize yar-dımcı olmayı ilke edindik.

12.09.2008
Bu haber 11467 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar