Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
MODA ŞEHRİ MİLANO’YA HALI VE TEKSTİL MÜZESİ AÇILIYOR

İtalya\'nın moda şehri olarak bilinen Milano\'da açılacak olan Matam Halı ve Tekstil Müzesi antik halı ve tekstil sanatlarına ev sahipliği yapacak.

İtalya\'nın modern yüzü Milano moda, sanat ve kültürün olduğu gibi ülkenin ekonomisinin de merkezidir. Kuzey İtalya\'da, Lombardiya bölgesindeki şehir Expo yarışında İzmir\'i geçerek 2015\'teki büyük fuara ev sahipliği yapacağı için bugünlerde ayrıca dikkat çekmeye devam ediyor. İşte tekstil modasının kalbi Milano, fuar ve ticaretin yanı sıra hazırlıkları süren yepyeni bir müzeyle de adından söz ettirecek.

Uzun süredir spekülasyon haberlerini duyduğumuz Milano Halı ve Tekstil Müzesi nihayet resmi olarak projelendirildi. MATAM olarak adlandırılan Milano Halı ve Tekstil Müzesi\'nin (Museo dell\'Arte Tessile Antica in Milano) 2011 yılında tamamlanması bekleniyor.

Milano\'daki ünlü Moshe Tabibnia Galeri\'de ahşap bir minyatür modeli bulunan müze projesi gerçekleştiğinde antik halı ve tekstil sanatlarına ev sahipliği yapacak.

Müzede büyük bir sergi alanının yanı sıra küçük galeriler, zengin bir kütüphane, bilimsel araştırma laboratuarları, eğitim amaçlı programlar, kitapçı gibi bölümler yer alacak. Proje İtalyan hükümeti tarafından destekleniyor.

Milano merkezindeki dünyanın en büyük Gotik tarzdaki katedrali olan Duomo di Milano, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II ve dünyanın en büyük tiyatro binalarından La Scala ve yine dünyaca ünlü spor klüpleri A.C. Milan ve Inter Milan ile dünyanın gözde şehirlerinden biridir. Şehrin prestij sahibi kültürel geleneklerini, sayısı dörtten fazla olan üniversiteleri, Müzik Konservatuarı, Sanat Akademisi, dünyanın en meşhur opera binalarından birisi olan La Scala, meşhur sanat galerileri ve kütüphanelerine emanet edilmiştir.

Milano ayrıca, İtalyan basın yayınının başkentidir. Tarihi yapıları kadar modern kent planı ile de dikkat çekmektedir. Modern binalar, özellikle Piazza Cavour, Via Turati, 30\'dan fazla katı bulunan Piazza della Repubblica ve çevresinde yeni iş merkezleri kurulmakta olan 36 katlı Pirelli Gökdeleni\'nin bulunduğu Piazza Duca d\'Aosta gibi caddelerde görülebilir.

1964 yılından beri hizmet veren yeraltı metrosu bugün 3 hatlıdır. Bir Avrupa ticaret merkezi olan Milano, ev sahipliği yaptığı uluslararası fuarlarına her yıl on binlerce işadamını konuk etmektedir.

11.11.2008
Bu haber 11426 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar