Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
MOBİLYA VE TEKSTİL MODASININ HALIDA İZDÜŞÜMLERİ
Önümüzdeki sezon halıdaki modayı yakından etkileyecek mobilya ve tekstil trendlerini merak ediyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Mobilya ile tekstildeki moda ve yeni akımlar, halı sektörünün yönlenmesinde de önemli etkenlerdir kuşkusuz. İç dekorasyonun merkezi noktası sayılan halılar günümüzde sadece fon olmaktan öteye geçerek tasarım objesi olarak değerlendiriliyorlar. Rekabetin hızla arttığı halı sektöründe bu anlamda renk ve desenlerden moda ve trendlere uyumla piyasada yer almak satış için şart oluyor. Satışa sunulan tüm diğer ürünlerde olduğu gibi halı söz konusu olduğunda da değişen müşteri yapısı ve beklentileri modayı yaratıyor. Örneğin toplumdaki artan bireyselleşme eğilimi gereksinimlerin çeşitliliğini arttırıyor. Bu bireyselleşme yaşam stillerinde de kendini gösteriyor. Bu değişime karşın yine de üretimde iddialı olduğu kadar klasik ürünlere de yer vermek gerekiyor.

Mobilya ve tekstil sektöründe son dönemde yükselen trendin cesaret ve yaratıcılık kavramları üzerine kurulu olduğunu görüyoruz. Diğer yandan günümüzde bireyselleşmenin yanı sıra bilinç ve bilginin artışı kaynaklı bir “Ne istediğini bilen müşteri” profiliyle karşılaşıyoruz. Örneğin müşteriler yeni bir koltuk alırken yükseklik, derinlik, kaplanacak kumaş, koltuğun ayaklarının malzemesi ve rengi gibi birçok konuda gereksinimlerine uygun taleplerde bulunabiliyorlar. Ayrıca artık müşterilerin evde zaman geçirmekten mutlu olduğu, zira bunun kişiliği güçlendirdiği dikkat çekiyor. “Homing” olarak tanımlanan evde daha uzun zaman geçirme eğilimi gün geçtikçe güçleniyor, zira insanlar evde olmaktan mutluluk duyuyorlar. Tüm bu mobilya çeşitliliği içinde zamanın taleplerine özellikle yanıt verebilen bazı mobilya ve dekorasyon ürünleri oluyor. İşte Avrupa\'daki gelişmelere göre imm Cologne\'un mobilya sektörüne ait oluşturduğu liste şöyle sıralanıyor:

Büyük duvar büfe ve vitrinleri

Özelliği olmayan küçük kanepeler

Tekli, ikili ve üçlü oturma takımları

Kompakt olmayan mutfaklar

Rahatsız ve sağlıksız şilteler

Üzeri düz kaplama kumaşları

Çam mobilyalar

Koltuk kaplama kumaşlarında ve mobilya yüzeylerinde beyaz rengin tercih edilmesi

Kombine edilerek kullanılacak olan uzun Sideboard, Highboard ve Lowboardlar artık büyük dolapların ve büfelerin yerini alıyor.

Belirli bir temaya dayalı çocuk odaları

Cam ve paslanmaz çelikle kombine edilen koyu renk ceviz mobilyalar

Çok işlevli koltuklar

Tuşesi keyifli olan özel dokuma kumaşları

Yeri değişebilen mobilyalar Salon oturma grubu görüntüsündeki bahçe mobilyaları

Mavi renkli kaplama kumaşları

Ergonomik şilteler

Münferit oturma modüllerinin kombine şekli

Krom ve siyah rengin hakim olduğu 1980\'li yılların mobilyaları geri dönüyor

Kolsuz mutfak dolapları

Bar masaları ve uygun bar iskemleleri

Düz ekran televizyon asılan salon duvarları

Yaşam stili garantisi olarak Cross Design, Joop! Mobilyaları, Esprit Mobilyaları

Çevre dostu (“Grenline”) mobilyalar

LED Aydınlatma teknikleri

Aşırı incelikte masa tezgahları

Organik formlar-Bubble Design

Renkli halılar, farklı halı çeşitleri

Kısacası mobilya ve dekorasyonda modern olduğu kadar klasik çizgilerin de cesurca kullanıldığı yeni bir sezon bizleri bekliyor. Rahatlık ve konfor fiziksel olduğu kadar ruhsal anlamda da tüketiciye sunuluyor gelecek sezonda. Tekstildeki renklerse dört ana kategoride toplanıyor. Birinci kategorinin teması “Tazelenmek” ve ağırlıklı olarak deri ve ahşap tonlarının yer aldığı renkler yer alıyor. İkinci kategori olan “Yansıtmak” temasındaysa 1940\'ların sinemasındaki ışık ve gölge oyunlarını yansıtan tonların yanı sıra ipeksi pastel renkler ve koyu gölgeler bulunuyor. “Korumak” temalı üçüncü kategoride erkeksi bir havanın hakim olduğu zeytin yeşili, hâki ve çamur tonları var. “Yapılanmak” temalı son kategoriyse modern mimarinin şehir atmosferindeki yapılanması olarak karşımıza çıkıyor ve grinin yanı sıra koyu gölgeler, kırmızı, pembe, mor ve yeşil renklerin buluşması şeklinde ifade buluyor. Payet ve yaldızlı kumaşların gelecek sezonda moda olmaya devam edeceğinin de hatırlanması gerekiyor.

Ev tekstilinde klasik şıklık devam edecek

Her zaman varolan klasik kreasyon anlayışı yeni sezonda da vazgeçilmeyen bir şıklık uzantısı olarak devam ediyor. Romantik ve konforlu atmosferi yaratacak bu kreasyonda kadınsı hava hâkim. Daha çok orta yaşlı ve radikal değişimi sevmeyenlerin tercihi olacak bu kreasyonda uçuk pastel tonlar, mavi ve kızıl gibi canlı renklerle birleşebilirken siyah ve beyaz kontrastı da sıkça kullanılıyor.

Beyaz rengin hâkim olduğu salonlar, klasik mobilyalarla birlikte kullanılan yastıklarda dantel detayları ve parlak deriler ya da perdelerde kullanılan dantel ve taş süslemeli aksesuar şıklığı söz konusu. Mutfaklarda ise klasik tasarımlar ve konfor ön planda olacak.

Çevreci yaklaşım ev kreasyonlarına da yansıyor

Küresel ısınma sorunu ve çevre duyarlılığının artması insanların sadece dışarıda değil evin içindeki seçimlerini etkiliyor. Dekorasyondaki ekoloji akımı gelecek sezonda da popülerliğini koruyacak. Doğanın renkleri olan yeşil ve kahve tonları ile ağaç ve yaprak desenleri sıkça kullanılıyor. Keten, pamuk, bambu, kenevir ve mantar gibi organik kumaşlarla suni, işlenmemiş, geri dönüşümlü ve el yapımı kumaşlar dikkati çekiyor. Mobilyada ahşabın tercih edildiği geri dönüşümü olan maddeler kullanılıyor ve sürdürülebilirlik önem kazanıyor.

Daima genç hissedenlere neşeli seçenek

Gelecek sezon daima gençlik ateşini hissetmek isteyenler de unutulmuyor ve modern çizginin hakim olduğu eğlenceli, çılgın tarz tüketiciyi hayal gücünün sınırlarını zorlamaya davet ediyor. Yeşil, sarı, pembe ve kırmızı gibi canlı renkler, siyah ve beyazla birleşebiliyor, geometrik desenler her yerde kullanılabiliyor.

Folklorik desenlerin bile rahatlıkla yer aldığı uçsuz bucaksız bir yaratıcılık söz konusu olduğundan en cesur kreasyon olarak gösteriliyor.

Modern teknolojiye insani dokunuş

Siyah ve beyaz karışımının sürekli kullanılması tüketiciyi gelecek sezonda dengeyi aramaya yöneltecek. Teknolojinin hızla ilerlemesi tekstilde de yüksek kalite ip üretiminden, desenlere kadar etkili olacak. Ancak ekolojik dengelerin korunması ihtiyacı ve çevre duyarlılığının da aynı paralel de ilerlemesi tasarımlarda “insan eli dokunmuş” hissini gözde kılmaya devam edecek.

11.11.2008
Bu haber 11948 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar