Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
GÜCÜNÜ İPLİKTEN ALAN HALILAR

Nurettin ÖZKAYA: “FLORA HALI; kendi dokuma üretimi için gereksinim duyduğu tüm iplik, hammadde girdilerini yine kendi bünyesinde üreten tek firma olma özelliği ile kısa zamanda sektörde kendisini çok farklı konumlandırmaktadır.”

 

1970 yılından bu yana iplik sektöründe yer alan Gürteks Grup olarak; Akrilik Halı, Sentetik Triko Polipropilen, Polyester ve PBT iplikleri üretimi ile yıllık 52.000 ton olan üretim kapasitemizi arttırdık. Kendi sektörümüzde en büyük üretim kapasitesi çeşitliliğine sahip olan firmamız, dünyadaki lider üretici firmalar arasında yerini almış bulunmaktadır.

 

2008 yılında Gürteks Home adıyla Halı ve Ev Tekstil sektörüne giriş yapan firmamız, “Kaymaz Tabanlı Banyo Halısı” üretimine başlamıştır. 2011 yılında üretim gücümüze yepyeni bir halka olarak eklenen “Flora Halı” farklı bir yatırım alanı oluşturarak, üretim faaliyetine geçmiştir. Dokuma tesislerimiz yıllık 3.000.000 m² banyo halısı, 5.000.000 m² makine halısı üretme kapasitesine sahiptir.

 

Flora Halı; kendi dokuma üretimi için gereksinim duyduğu tüm iplik, hammadde girdilerini yine kendi bünyesinde üreten tek firma olma özelliği ile kısa zamanda sektörde kendisini çok farklı konumlandırmaktadır.

 

Ürünlerimiz ve İç-Dış Pazar Hedeflerimiz

Yılların bilgi birikimini sektöre hizmet olarak kazandırma düşüncesiyle birlikte iplikte inovasyon yaparak, frize görünümlü, daha parlak ve daha yumuşak olan akrilik ipliği elde ettik. “Monaco” adını verdiğimiz koleksiyonumuzu da bu iplikle hayata geçirdik. Sektörde muadili olmayan bu ürünümüz bu yıl öne çıkan ürünlerimizden birisi olacaktır.

 

2012 yılsonu hedeflerimiz; piyasaya hareket kazandıracak yeni ürün geliştirme ve sürekli kalitede iyileştirme yaparak, iç piyasada zaten mevcut bulunan bölge bayilerimizi daha etkin hale getirmektir. Ayrıca bir diğer hedefimizse markada yaygınlaşmaktır. Dış pazarda ise sektörün ezbere bildiği pazarları hedef almak yerine; sektörel fuarlara katılım, yurt dışı pazar araştırmaları ile daha az bilinen ya da bilinmedik pazarları hedef almaktayız.

 

Ar-Ge, Renk ve Desen Çalışmalarımız

Ürün geliştirme konusunda ise; pazarda mevcut olarak kabul gören ürünlerin yanı sıra bu ürünlere muadil olabilecek yenilikler tasarlamak ve gelecek yılın modası olabilecek inovasyon çalışmaları yapmak için sürekli araştırma içerisindeyiz.

 

Ürünlerimizde renk ve desenler oluşturulurken; hedef pazarlardaki beklentiler, yöresel farklılıklar ile kültürel farklılıklar gözetilmektedir. Örneğin Türkiye’de akrilik halılar çok talep görmekteyken, yurt dışında genellikle polipropilen türevi halılar tüketilmektedir. Yine iç piyasada daha açık renkler talep edilmekteyken, yurt dışı piyasasında daha koyu renkler tercih edilebilmektedir. Ayrıca yurt içinde bile Akdeniz, Ege gibi kıyı bölgelerinde tercih edilen renk ve desenler ile Doğu, Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde tercih edilen renk ve desenler arasında farklılık görülebilmektedir.

 

Ortadoğu Halı Fuarı

Ortadoğu Halı Fuarı’nda 450 m² gibi büyük bir stant alanında ürünlerimizi sergileyeceğiz. Bu fuarda müşterilerimiz; yeni koleksiyonlarımızı ve grubumuzun ürettiği tüm ürünleri aynı anda görebilme şansı bulacaktır. Bu fuar ile ilgili olarak; yurt içi ve yurt dışı müşterilerimize gerekli tanıtım, bilgilendirme ile birlikte davetler de yapmaktayız.

 

Gaziantep’te yapılacak olan Ortadoğu Halı Fuarı, Domotex Hannover’den sonraki en büyük sektörel fuar olduğundan bu fuardan beklentilerimiz; çok ciddi alıcılarla buluşma imkânımızın olmasıdır. Ayrıca Domotex Hannover’e gelme sıkıntısı yaşayan Ortadoğu’dan gelecek müşteriler için de bu fuar çok büyük önem arz ettiğinden ciddi ticari bağlantılar kurulabileceğini düşünmekteyiz.

 

Bunların dışında 2013 ve 2014 yılları için yatırım planlarımız da devam etmektedir. 2014 yılı sonu itibariyle Wall to Wall (tufting) ve Chromojet printing carpet (baskı boya) yatırımlarına girmiş olmayı planlamaktayız. Böylelikle dokuma sektöründe her nevi üretimi yapabilme gücüne sahip, bir firma olma hedefi içerisindeyiz.

 

Son olarak şunu belirtmek isteriz ki; bölgesel ekonominin kalkınması için sektöre değer katacak yatırımların devam etmesinin, başta bölge halkına ve sonrasında ülke ekonomisinin desteklenmesine yarar sağlayacağı inancındayız.

 

 

 

07.09.2012
Bu haber 11977 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar