Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
HALI SAÇAĞI

Mahmut Karayiğit: ”Reis olarak saçak imalatının %80\'ini biz üretiyoruz.”

Gaziantep\'te halı saçağı imalatı yapan Reis-Saçak Tekstil ve Tic. Ltd. Şti, gerek yurtiçi gerekse yurtdışına yaptığı başarılı üretimle dikkat çekiyor. Firmanın ortağı Mahmut Karayiğit, dergimizin sorularını cevaplayarak firma çalışmalarını anlattı.

Firmanızı daha yakından tanıyabilir miyiz?

1980 yılından beri saçak imalatı yapmaktayız ve bu anlamda halı imalatçılarına hitap etmekteyiz. Ürettiğimiz halı saçağı ve pamuk ipliği ile saçak imalatının %80\'ini üretiyoruz.

Nasıl bir pazarlama politikası izliyorsunuz?

Halı sektörü 1998\'den bu yana çok gelişti ve bu gelişmeyle birlikte markanın öneminin yanı sıra kurumsallaşma aşamasının gerekliliğini çok daha iyi anladık. Teknolojiyi de kullanarak pazarlama konusunda kaliteden taviz vermeyen, güvenilirliği sağlam bir marka politikası izliyoruz.

Sektörün bugünkü durumunu firmanız açısından değerlendirir misiniz?

Son on yılda halı sektöründe yaptığı atılımlarla dünyada söz sahibi olan Gaziantep ilimizde, Türk geleneği olan halıyı diğer ülkelerin tekeline bırakmayıp dünya standartlarıyla aynı kaliteyi yakalayarak üretilmektedir. Türkiye\'nin dünya halı pazarındaki payı %6\'dır ve makine halısı da %86 orana sahiptir. Gaziantep\'in halı sektöründeki başarısının devamı için kesinlikle devlet desteği gerekir. Sıkıntılarımızın başında yüksekenerji giderleri, vergiler gelmektedir. Bölgesel teşvik değil sektörel teşvik olmalıdır. Zaten maalesef Gaziantep bu konuda bölgesinde teşvik almayan tek şehir olma özelliğini taşıyor.

Büyüme hedef ve planlarınız nelerdir?

Firma olarak hem ülke ekonomisine istihdam sağlayarak hem de ihracat yaparak katkıda bulunuyoruz. Geleneksel ve modern olarak iki ana grupta üretim yapmaktayız ve gerek yurt içinde gerekse yurt dışında geniş bir müşteri yelpazesine sahibiz. Üretimimizin %30\'unu ihraç etmekteyiz. Arap ve Avrupa ülkelerine ihracatımız vardır.

Sektörel fuarları takip ediyor musunuz?

Her yıl Almanya\'da düzenlenen Domotex fuarına katılıyoruz.

11.11.2008
Bu haber 13771 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar