Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
SİZİN HALINIZDA YEŞİL ETİKET VAR MI?
The Carpet & Rug Institute yepyeni bir uygulama ile halılarda yeşil statüsüne geçebilmek için tutkal ve altlıkları konusunda derinlemesine bir test programı yarattı. Enstitü bu test programını uyguladıktan sonra “Yeşil Etiket” (Green Label) veya “Artı Yeşil Etiket” (Plus Green Label) kimlikleriyle daha sağlıklı halı ve kilim seçeneklerini ayırt ediyor.

Nefes aldığımız hava sağlımızı etkileyen en önemli etkendir. Aynı şekilde yaşadığımız iç mekân havasının kalitesi de günlük yaşamın tartışılamaz gerçeğidir. Bugüne dek boya, duvar kâğıdı, tutkal, zemin kaplama, havalandırmadan yayılan hava, toksin barındıran plastikler ve çok daha uzun sayabileceğimiz bir liste hakkında çok sayıda makale yazıldı. Bunlar arasında havayı kirleten tonla sebep olabilir ama en çok konuşulan etken uçucu organik karışımlardır.

Ve işte iç mekânda bir ürün vardır ki, bu kirletenler kategorisinde çok dikkat çeken, daima tartışmalı bir konudur: Halı.

Çoğu kimse halıda bulunabilecek kirleticilerden dolayı endişe eder. Özellikle de yeni bir halı markası veya tanınmamış bir ürün söz konusuysa daima şüpheli bakılır. Hele bir de bu ürünlerde yastıklama maddesi ve yapıştırıcı kullanıldıysa bu endişe artar ama gerçekte esas sorun bu değildir.

Uzmanları halının iç mekân dekorasyonunda ne kadar güvenli, düşük maliyetli ve modaya uygun bir seçim olduğunu bilirler. Dünyaca ünlü Halı ve Kilim Enstitüsü; The Carpet & Rug Institute için de durum farklı değildir. Enstitünün açıklamalarına göre halı, uçucu organik karışımları dışarıya en az veren, sağlıklı bir dekorasyon unsurudur.

Diğer yandan küresel ısınma, iklim değişikliği derken giderek artan çevre duyarlılığı iç dekorasyonda da kendini göstermeye başladı. “Yeşil” tanımı herkesin dikkatini çektiği gibi imalatçıların da çevreci kimliğe katılma çabalarına neden oluyor günümüzde.

İşte bu duyarlılık gereğince The Carpet & Rug Institute de yepyeni bir uygulama başlatarak halılarda yeşil statüsüne geçebilmek için tutkal ve altlıkları konusunda derinlemesine bir test programı yarattı. Enstitü bu test programını uyguladıktan sonra “Yeşil Etiket” (Green Label) veya “Artı Yeşil Etiket” (Plus Green Label) kimlikleriyle daha sağlıklı halı ve kilim seçeneklerini ayırt ediyor. Bu etiketleri taşıyan halı veya kilimlerin (taban ve tutkalları dahil olmak üzere) uçucu organik karışımları en alt düzeyde emme seviyesinde oldukları kanıtlanıyor. Bu şekilde o ürünün endüstrinin en kaliteli iç mekân hava kalitesi sunabilecek düzeyde olduğu ifade ediliyor.

Böylece artık halınızın sizi hasta edip etmediğini düşünmenize de gerek kalmıyor çünkü yeşil etiketli halılar bu konuda garanti veriyor. Eğer evinizde bulunan halınız eski bir halıysa ve yeşil etiketi yoksa imalatçısıyla bağlantıya geçmenizi öneririz. Ancak yeni bir halı alacaksanız önce etiketine bakabilir veya satıcıya çevreci kimlik konusunu danışabilirsiniz.

11.11.2008
Bu haber 17598 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar