Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
DOMOTEX HANNOVER 2009 Fuar Sonu Raporu

DOMOTEX 2009, zorlu ekonomik şartlara rağmen pozitif sinyal veriyor

  • Yenilik ve yaratıcılığın üzerinde duran döşeme endüstrisinde hareketlilik
  • Uluslararası katılım oranında yeniden artış
  • Profesyonel ziyaretçide yüksek kalite
  • Uluslararası mimarlar arasında bir başarı, “contractworld”
Hannover, Almanya. Dört gün süren, halı ve zemin kaplamaları fuarı DOMOTEX HANNOVER\'de yeni ticari yıl, güvenilir ve iyimser bir başlangıç ile başarılı bir şekilde start aldı: DOMOTEX\'ten sorumlu, Deutsche Messe Yönetim Kurulu üyesi olan Stephan Kühne “Zorlu ekonomik koşullara rağmen DOMOTEX, aynı zamanda katılan profesyonellerin kalitesindeki önemli bir artışa tanık olup yenilikçi bilgi forumları sayesinde elde edilen yeni fikirleri endüstriye sunarken, önceki etkinlik ile karşılaştırıldığında daha çok sayıdaki katılımcıyı kendine çekti” şeklinde yorum yaptı. Pek çok katılımcı, bu yılki fuara temkinli bir tutumla katılmalarına rağmen, çok sayıda aktif iş görüşmesi kaydedildi. Katılımcılar arasında genel atmosfer ise, şu şekilde özetlenebilir: “Şartlar zorlaştıkça, güçlü insanlar da aynı oranda harekete geçer”. Geçen sene çok daha elverişli olan pazar şartları altında gerçekleştirilen etkinlik ile karşılaştırıldığında, bu sene fuara yaklaşık 38.000 ziyaretçinin katılımı, beklentilerin altındaydı. Buna rağmen fuarın 1,394 katılımcısı Hannover\'de yüksek kalitede görüşmelerin yapıldığı konusunda hemfikirdi. Kühne, “Her kriz beraberinde yeni fırsatları da getirir.

 DOMOTEX 2009 ise, bu zor zamanlarda pozitif sinyaller verdi ve endüstriye önlerindeki yol için rehberlik etti” diye vurguladı.

Almanya Ev Tekstili Endüstrisi Derneği Başkanı Hans Joachim Schilgen: “Üyelerimiz, DOMOTEX\'e gerçekçi beklentiler ile geldiler. Son kararları, çok sayıda umut verici nitelikte yapılan görüşmelere ve imzalanan anlaşmalara dayanıyor. Yeni gelişmeler büyük ilgi topladı ve sürdürülebilirliğe olan ilgi de yükselişteydi. DOMOTEX, yenilikler ve yeni girişimler için uluslararası pazar yeri olma konumuna ulaşmış oldu” dedi.

Avrupa Halı İthalatçıları Derneği Başkanı Dr. Ali Ipektchi: “İyi zamanlarda, ticari fuarlar önemli bir rol oynar. Kötü zamanlarda ise, önemi daha da artar; çünkü endüstri, gelecekte doğabilecek zorluklar hakkında belirtileri karşılaştırmak amacıyla toplanılacak bir merkeze ihtiyaç duyar. 2009 ile ilgili kesin olmayan tahminlere rağmen, DOMOTEX\'teki hava bütünüyle pozitifti” diye açıkladı.

Fuarın güçlü uluslararası konumu üzerinde duran Kühne: “Yurtdışından gelen %64 ticari ziyaretçisi ve %82 katılımcısı ile DOMOTEX\'in, uluslararası ekonomik belirsizlik günlerinde bile, global zemin kaplamaları sanayi için yol gösterici olma konusundaki önemini vurguladı. Katılımcı ve ziyaretçiler DOMOTEX\'i, avantajlar sunan ve anlaşmaların yapıldığı bir etkinlik olarak değerlendiriyorlar” diye belirti.

Profesyonel ziyaretçide her zamankinden daha yüksek kalite

Neredeyse %100\'lük bir profesyonel ziyaretçi oranı ile DOMOTEX 2009, fuarın belirgin bir biçimde profesyonel çekiciliğini tekrar ortaya koydu. Serbest meslek mensupları, genel müdürler ve bölüm başkanlarının katılımlarında büyük artış görüldü. Şirketlerin satın alma kararlarında büyük rol oynayan %86 oranındaki ziyaretçi ile DOMOTEX 2009, bu alanda da başarı kazandı.

Çoğunlukla şu anki ekonomik şartlar, düşük seyahat bütçeleri ve genel masrafları azaltma trendi nedeniyle ziyaretçi sayısında düşüşe rağmen, yurtdışından gelen ziyaretçi oranı %5 artarak %64 oldu. Özellikle, Doğu Avrupa ve Amerika\'dan katılım yüksekti.

Mesleki altyapı bakımından, özellikle vasıflı tüccarlar, iç mimar ve tasarımcılar arasında katılım yüksekti. DOMOTEX, ziyaretçiler tarafından belirlenen, yeni ürünler satın alma ve de en son yenilikler ve trendler hakkında bilgi toplama gibi öncelikleri sunarak, sektörü için en önemli fuar olma ününü bir kez daha vurgulamış oldu. Ayrıca, etkinliğin uluslararası güçlü profili ve ayrıntılı içeriği de, her türlü ziyaretçiden övgü topladı.

Katılımcılar, yenilik ve yaratıcılığın üzerinde duruyor

71 farklı milletten 1,394 katılımcı, halı, tekstil ve elastik yer döşemelerinde, laminat ve parke döşemedeki en son ürün ve gelişmeleri sergiledi. Toplam 11,075 metrekare alanda fuara katılan 111 firmayla, bu yıl Domotex\'te Türkiye en fazla katılım gösteren birinci ülke olarak ilk kez Belçika\'yı geride bıraktı.

Katılımcılar için olduğu kadar ziyaretçiler için de ana odak noktası, yenilik. Balta Grup Pazarlama Müdürü, Geert Vanden Bossche: “DOMOTEX 2009, bizim için mükemmel bir ticari fuar oldu. İşinizi büyütmenin anahtarının ürün geliştirme olması nedeniyle, standımızda sergilenen ürünlerin %60\'dan fazlası yeniydi” diye konuştu. Katılımcılar arasında, sürdürülebilirlik, gittikçe önemi artan bir konu olarak görüldü. Mohawk International\'in Kıdemli Başkan Yardımcısı, Richard J. Burkemper: “DOMOTEX\'te, ekolojik sorumluluğa, çevreyle uyumlu ürünlere olan yükümlülüğümüzü de içeren tüm ürün yelpazemizi sunabilir ve imajımızı kuvvetlendirebiliriz” diye belirtti.

Özel sunumlar ve etkinlikler, en son trendlere dikkat çekiyor
DOMOTEX HANNOVER 2009, bir kez daha vasıflı zemin döşemeciliği sektörünün üyeleri için önemli bir merkez oldu. Bu seneki kapsamlı sunumlar ve özel etkinlikler özellikle, parke ve zemin kaplamaları alanlarına olduğu kadar iç mimar ve boyacılara da yönelikti. Skilled Trades Forum\'da, uzmanların katılımıyla en yeni işlem ve teknolojileri içeren güncel pratik konuların sunumu yapıldı. Initiative for Safer Working Practices\'de, sağlık, güvenlik ve yer döşeme konularına odaklanıldı. European Team Floorlaying Competition\'da (Avrupa Zemin Döşemeciliği Yarışması), yedi ülkeden takımlar zemin ve parke döşemeciliğinde beceri ve hızlarını göstermek için yarıştı. Bu seneki yarışmada, İtalya\'dan katılan takım birinci oldu.

Bu seneki DOMOTEX\'te pek çok yeni özel sunum ve etkinlikler, destekleyici program kapsamını büyük ölçüde genişletti. “world of acoustic” (Akustik Dünyası) bilgi forumu, yapı akustiği konusu ile bu tür sunumların ilkiydi. Mimarların ve bilim adamlarının da bulunduğu ders ve atölyeler serisinde, kullanıcı rahatlığında önemli bir rolü olan yapı akustiğinde optimum tasarım ve planlama incelendi. İki günlük etkinlik, ayrıca uygulamalı simülasyon ve denemeleri de içeriyordu.

Uluslararası mimarlar için network merkezi: contractworld

Diğer bir trend belirleyici etkinlik, Avrupa\'nın lider mimari forumu olan contractworld\'dü. Bu sene ilk olarak, David Chipperfield, Matteo Thun ve Mario Botta gibi yıldız mimarlar tarafından yapılan sunumları, diğer bilimleri içeren sunumlar izledi. Örnekler; şehir planlama ve turizm uzmanı Dr. Felizitas Romeiss-Stracke tarafından yapılan “Otel/Spa/Catering Olanakları” konulu ve de Hannover Protestan Lüteriyan Piskoposluk Bölgesi, Piskoposu Margot Kässmann tarafından ibadethanelerin alternatif kullanımlar için dönüştürülmesinin avantaj ve dezavantajları üzerine olan “Kullanım Dönüştürme” isimli sunumları içeriyordu. Dört günlük kongreye, toplam 2,500 mimar ve iç mimar katıldı.

Contractworld\'ün odak noktası, “contractworld.awards”du. İç tasarım alanındaki bu mimari ödülün, bir de toplam 60,000 Euro değerinde olan bir para ödülü vardı. Uzmanlar, 293\'ü yurtdışından olan toplam 570 proje başvurusunu değerlendirdi. Bu yılın kazananları ise, Japonya, Fransa ve Portekiz\'den idi.

Yine önemli bir bölüm ise, Salon 17\'deki dünyanın en büyük Nain halısı (20x20 metre)nın sunumunu içeriyordu. İran\'da el yapımı olan bu çalışma, 6 yıllık bir süreden daha fazla zamanda tek bir parça içinde düğümlenmiş ve de her metrekarede yaklaşık 490,000 düğüm mevcut. Toplam 2,250 kg yün, 300 kg doğal ipek ve 1,280 kg pamuk, filigran tasarımına harcanmış.

Yüksek ihraç edilebilirlik anlayışı

Pek çok katılımcı, uluslararası anlamda büyüme hedefiyle, başarısı test edilip denenmiş DOMOTEX\'in kalitesine ve de Deutsche Messe\'nin organizasyondaki uzmanlığına güveniyor. Dünyanın en hızlı gelişen ekonomik bölgelerinden bazılarının şu anda, kendilerine ait bir DOMOTEX fuarı var ve böylelikle halı ve zemin döşeme üreticileri için oldukça çekici pazarlara pencere açabiliyorlar.

Asya\'nın en büyük uluslararası ticari döşeme fuarı olan DOMOTEX Asia/Chinafloor, on birinci kez Şangay\'da 24 ve 26 Mart 2009 tarihleri arasında gerçekleşecek. Fuar, Shanghai New International Expo Center\'da düzenlenecek. Organizatörler, brütü 97.750 metrekare olan fuar alanında 1.100 katılımcı ağırlayacaklarını tahmin ediyorlar.

Halı ve zemin döşeme konusunda Körfez bölgesinin uluslararası ticari fuarı olan DOMOTEX Middle East, 17 ile 19 Mayıs 2009 tarihleri arasında Dubai International Convention and Exhibition Center\'da gerçekleştirilmesi yeniden planlandı. Fuar önceki plana göre, 12 ile 14 Mayıs tarihleri arasında, Dubai Airport Expo Center\'da olacaktı. Bu etkinliğin, brütü 14.000 metrekare olan fuar alanında ürünlerini sunmak üzere 290 katılımcı toplaması bekleniyor.

“fliesen/tiles 2010” isimli seramik fayanslarına yönelik tümüyle yeni bir paralel ticari fuarın da gerçekleşeceği bir sonraki DOMOTEX HANNOVER, Hannover Fuar Merkezi'nde 16 ile 19 Ocak 2010 tarihleri arasında düzenlenecek.

25.01.2009
Bu haber 11772 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar