Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
DEKORASYONDA SON TREND DERİ VE KÜRKLÜ HALILAR
Yunus Emre Prens: “Artık ihtiyaçtan çok dekorasyonun önemli bir parçası haline gelen halıda son trend deri ve kürklü halılar oldu.“

Deri halıların fiyatı, normal halılara göre yüksek olmasına rağmen, bu halılara ilgi oldukça yüksek.

Metrekare fiyatı 200 TL ile 500 TL arasında değişen deri halılar kısa sürede önemli bir ihracat kapısı da olmaya başladı. Deri halı üreticileri, iç pazarın dışında, dünyanın birçok bölgesine ihracat yapmaya başladı.

Deri giyim ve ayakkabı üretiminin ardından dericilik sektörüne yeni bir soluk getiren halılar için dana, ceylan, kuzu gibi değişik hayvanların derileri kullanılıyor. Deri halıların en büyük özelliği ise tamamen el işçiliği ile üretilmesi. Hiçbir aşamasında makine kullanılmayan halılar için kullanılan deriler de ithal ediliyor.

Turkuaz Halı\'nın sahibi ve İTKİB Halı İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Uğur Uysal, Türkiye\'de hayvanların bakımının olumsuz koşullarda yapıldığı için derilerinin zarar gördüğünü ve deri halı üretimine uygun olmadığını söyledi. Uysal, “Türk deri halı sektörünün sorunu, yerli derilerde yeterince yüksek kalitenin bulunamayışı. Deri konusunda Güney Amerika en iyi ve yüksek kaliteli ürün veren tedarikçi” diye konuştu. Uysal, Türk deri halı pazarında üretim yapan şirketlerin kullandığı derinin tamamına yakınının Afrika ve Güney Amerika\'dan ithal edildiğini söyledi.

Deri halılarla birlikte gerçek kuzu derisnden üretilen kuzu postları da oldukça ilgi görüyor.

Apex Halı genel müdürü Yunus Emre Prens; Yeni Zelenda\'dan ithal edilen Bowron post halıları tamamen Yeni Zelada yününden imal edildiğini belirtiyor. Üretim aşamasında 42 farklı işleme tabi tutulan Bowron post halıların, böylece doğal tabana sahip olmasına rağmen, koku problemi oluşturmadığı ve çamaşır makinesinde yıkanabidiği için tüm zeminlerde rahatlıkla kullanılabiliyor.

Sanat ve el yeteneğinin yoğun olarak kullanıldığı sektörde şirketler, yetişmiş eleman sıkıntısı çekiyor. Uğur Demir, 6 yılda kendi ustalarını yetiştirdiklerini ancak sektörün hâlâ yetişmiş elemana ihtiyaç duyduğunu belirtti. Demir, ürünleri piyasaya sunmadan önce, 1 yıllık Ar-Ge çalışması ve deneme üretimi gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Deri halılar makine halısı konsepti yerine el halısı konsepti içerisinde yer alıyor. 2 kattan oluşan deri halıların üstünde post deri, altında nubuk deri bulunuyor. Ürün birçok parça derinin birleştirilmesiyle oluşturuluyor. Birleştirmelerde halının kullanım ömrünü de artıran bir unsur olan özel dikiş teknikleri kullanılıyor. Deri halılar şampuan ve nemli bez kullanılarak kolayca temizleniyor. Üründeki doğal kırışıklıklar ve kat izleri ütülenerek düzeltilebiliyor. Deri halılar toz ve leke tutmuyor, diğer halılara göre 2 kat daha dayanıklı ve uzun ömürlü olduğu söyleniyor.

09.02.2009
Bu haber 13599 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar