Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
SİHİRLİ HALI ANLAŞMASI DİYE BİR ŞEY VAR MI?
“Oryantal bir halı satın almak istiyorsunuz ama bu fikir sizi korkutuyor. Piyasada itibarlarıyla tanınmış tüccarlar el halısı seçimi için en iyi kaynaklardır.”

Oryantal halı denilince fiyat kaygısı da beraberinde gelir çoğu zaman... Bazen bir araba satın almak için ödenecek para kadar maliyetli olabilen oryantal halının değer ve kalitesi konusunda da emin olunmak istenilir. Çoğu zaman da, aşırlıklarla dolu bilgi katalogları, yeni oryantal halılarla ilgili ilanlar ve satış attırıcı “son şans” teklifleriyle boğuluruz.

Özellikle Amerika\'da yaygın olan “Tahliye Nedeniyle Satışlar” kampanyaları çoğunlukla sadece satışların artması için uydurulan şarlatan organizasyonlarından başka bir şey değildir. Oryantal halı her çeşit desenli kilimciliğin basit bir etiketi olarak ifade edilemez. Orta Asya ve Uzak Doğu\'nun geleneksel dokuma alanlarından biri olan el dokumacılığının ürünü oryantal halılar ne Batı Avrupa ne de A.B.D.\'de de herhangi bir yerde yapılmamaktadırlar.

Oryantal halı tasarımlarını kategorize etmenin basit bir yolu da; onları sadece tasarım veya yaş ve ülke geçmişleriyle değil, şehirden mi yoksa kırsal kesimden mi gelip gelmediklerine göre ayırmaktır. Kırsal kesimlerdeki dokumacılar düğümü hazırlar, yünü kurutur ve tasarımı oluştururlar. Bunlarda daha ziyade cesur geometrik desenler hakimdir. Genellikle beş veya altı rengin yoğun olduğu bu halılar, dokumacıların evlerinde yaptıkları ürünlerdir.

Şehir halısı ise diğeriyle kıyaslanınca çok daha detaylı kalmaktadır. Dokumacı halıyı batılı pazara satmak üzere yapmıştır ve bu yüzden de renk ve desenleri, popüler tasarım trendlerini göz önünde bulundurarak seçmiştir. Şehir halıları çok özel bir işçiliğin ürünüdürler. Bu işte tasarımcılar, kurutmacılar, dokumacılar vb. batılı düşünceyle işe alınırlar.

Diğer yandan aktif alışveriş kısmında satıcıya çok önemli bir rol düşmektedir. Amerikalı oryantal halı uzmanı ve çok sayıda oryantal halı kitabının yazarı Joseph R. Azizollahoff bu konuda şöyle diyor: “Satıcı eğitimi ve dürüstlük, halı satarken gereklilik olduğu kadar ürün hakkındaki bilgiye de zenginlik katar. Üst sınıfa (yüksek ekonomik seviye) hitap etmek özellikle ekstra bilgi gerektirir çünkü halı hakkında hiçbir fikirleri olmamasından faydalanılmasından nefret ederler. Eğitim, halı sanatına tutkuyu ifade eder ve insanlar yalan söylediklerini düşündükleri veya eksik bilgisi olan satıcılara güvenmezler.” Azizollahof oryantal alıverişinde sihri yakalamanın da ancak gerçekten beğenilen halı satın alındığında gerçekleşebileceğini ifade ediyor ve tavsiyelerini şöyle özetliyor: “Sevdiğiniz halıyı alın ve güzel olduğunu umut edin. Ayrıca yatırım için daha hafif, yumuşak renkler olan pastel tonlarda sofistike halıları tercih edin. Geleneksel tasarım grupları olan; arabesk, kafesli, nilüfer, tırtıklı yapraklı vs gibi desenler sonsuz gerçekliktedir. Geleceğin tasarımcıları her zaman oda bilmecesini çözmek için bunları arayacaklar. Eğer bir halı bulmacaya uyuyorsa yeri doldurulmaz ve çok değerlidir. Halıyı dikkatlice inceleyin. Eğer bir şey doğru görünmüyorsa öyledir ve bir kusuru vardır. Küçük bir kir lekesi çok önemli değildir. Esas olarak bilgi edinmek için halılarla ilgili yayınları okuyun. Yüksek düğüm sayımının önemi ve iyi yün ve boyanın gerekliliği. Daha otantik olan ve toplumun ticari simgelerinin daha az olduğu modeldeki antika halılar hakkında öğrenin. Eski simgeleri taşıyan ama ticari de olabilen yeni halıları bulmaya çalışın. Eğer bir kilim sanat formu olarak evrensel güzellikte ama en az pahalılıktaysa satın almaktan çekinmeyin. El örgüsü dünya çapında azalırsa değeri otomatik olarak yükselecektir. Zaten insanlar bu halılara dökülen emekleri bilselerdi satın almak için çok daha istekli olurlardı. Benzeri olmayan bir atölye soyundan gelen ve karmaşık reçeteyle başka bir atölyede de kopyalanamayan bir halı bulmaya çalışın. Daha en başından yeniyle halılarınıza iyi bakım yapın. Ticari çoğu halı ve kilim gün değerini korumak için çil çil durmak zorunluluğundadır. Tesislerde kırpılmış halılar istisnadır ve küçük bir kümede olsalar, güzelseler değerlerini korurlar.”

09.02.2009
Bu haber 13112 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar