Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
BİLGİSAYARLI OTOMATİK HALI OYMA MAKİNESİ
Nuri Direkçi: “Makine sektöründe geliştirilen yeni ürünler ve bu ürünlerin kapasitesi, kalitesi, kullanım kolaylığı ve en önemlisi de müşterinin ihtiyacına hitap etmesi çok önemlidir. Eğer bir firma, ürünlerinde bu değerlere sahipse sektörde tercih edilen bir firma olarak kalıcı bir konuma sahip olacaktır”

Her geçen yıl daha da büyüyerek, yaptığı çalışmalara yenilerini ekleyen Anmak Makine, bu yıl da halı sektörü için önemli araştırmalara imza attı. Geliştirdikleri “Bilgisayarlı Otomatik Halı Oyma Makinesi” ve “Tek Tamburlu Halı Lark ve Taban Kaplama Makinesi” sayesinde sektöre yenilik ve canlılık kazandıran Anmak Makine ve Tekstil A.Ş.'nin sahibi Nuri Direkçi, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin önemine değindi.

Sektöre sunulan yeni ürünler

Firmamızın sahip olduğu üretim anlayışı; teknolojinin yakından takip edilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Tüm ürünlerimiz, müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulmuştur. Onlara daha iyi ve daha kaliteli hizmet vermek adına gerçekleşen çalışmalarımız sonucunda ulaştığımız nokta, sektöre sunduğumuz farklı makinelerin tercih edilmesiyle pekiştirilmiştir. Kullanım rahatlığı düşünülerek tasarlanmış olan makineler, müşterilerimizin hedeflediği sonuca varması amacına hizmet etmektedir. Bu sebeple halıcılık sektörünü yakından takip ederek, bu yönde yeni ürünler geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Sektörün tüm ihtiyaçlarına cevap vermek en büyük amacımızdır.

Örneğin şirketimizin sektöre sunduğu en son ürün olan “Bilgisayarlı Otomatik Halı Oyma Makinesi” dünyada bir ilk olma özelliğine sahiptir. Bu ürün dünyada ilk ve tek olarak şirketimiz tarafından üretilmiş olup tamamen bilgisayar destekli ve otomatik olarak, desenli ya da desensiz halılar üzerinde mükemmel bir oyma işlemi yapmaktadır. Bu makinenin en önemli özelliği el yordamıyla yapılması imkansız olan desenlerin, desensiz olarak dokunmuş halılara uygulanmasını sağlamaktır. Bu makine sayesinde oymalı halı pazarında yeni bir çağ açtığımızı düşünüyorum. Ayrıca bu makine, “düz oyma” ve “V oyma” diye tabir edilen oyma ifllemlerini yüksek bir hızda yapabilmektedir. Patenti firmamıza ait olan bu ürün Oriental Weavers (Mısır), Negin Mashad Carpet (Iran), Byblos Teppich (Lübnan) gibi dünyanın pek çok büyük flirketinde kullanılmaktadır.

Di€er bir ürünümüz ise yine son teknoloji kullanılarak üretilen “Tek Tamburlu Halı Lark ve Taban Kaplama Makinesi” birçok firmanın ra€bet etti€i bir üründür. Bu makinemizde, çökmeli halılar için özel olarak gelifltirilmifl bir ön buhar ünitesi mevcut olup, aynı zamanda bu bölüm, uygulanan buhar vasıtasıyla halının gözeneklerini daha iyi açarak lateksin halı tabanına daha iyi nüfuz etmesini sa€lamaktadır. Fırın bölümünde ise yine flirketimiz tarafından gelifltirilen özel bir ısıtma ve bu ısının fırın içerisinde her noktaya eflit olarak da€ıtılmasını sa€layan “sirkülasyon” sistemi bulunmaktadır. Bunun gibi birçok özelli€e sahip bu ürünümüz de di€eri gibi pek çok büyük firma tarafından memnuniyetle kullanılmaktadır. Bu firmalara örnek vermek gerekirse, Merinos Halı, Mody Carpet, Kevser Halı, Syrian Weavers gibi birçok firmadan bahsedebiliriz.

Makine sektöründe Ar-Ge'nin önemi

Türkiye'de makine sektörünün daha iyi yerlere gelebileceğine inanıyorum. Şunu belirtmek isterim ki makine sektöründe geliştirilen yeni ürünler ve bu ürünlerin kapasitesi, kalitesi, kullanım kolaylığı ve en önemlisi de müşterinin ihtiyacına hitap etmesi çok önemlidir. Eğer bir firma, ürünlerinde bu değerlere sahipse sektörde tercih edilen bir firma olarak kalıcı bir konuma sahip olacaktır. Makine sektöründe yatırımlar daha da artarak devam etmeli ve özelikle de araştırma-geliştirme departmanları, sektörün ihtiyaçlarını gözeterek, sektörde gerekli olan yeni ürünlerin oluşturulması ve hali hazırda kullanılan ürünlerin daha da geliştirilmesi amacına hizmet etmelidir. Şirketimiz makine üretiminde yeni yatırımları ve Ar-Ge bölümünü sürekli destekleyerek müşteri odaklı ürünler geliştirmektedir. Bu hizmetin karşılığı olarak bugün yirminin üzerinde ülkeden dünya halı sektörünün en büyük firmalarıyla yoğun bir çalışma içerisinde bulunmaktayız. Ayrıca vurgulamak isterim ki makine sektöründeki yatırımlarla beraber satış sonrası müşteri memnuniyeti sağlamak da çok önemli. Sektörde bir yer edinmek ve kalıcı olmak isteniyorsa makineler satıldıktan sonra da lazım olan teknik hizmeti vermek gerekiyor. Ürünün geliştirilmesi ve satılması sonrasında müşteriye sunulan hizmetlerin kalitesi ve müşteri memnuniyeti göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir.

İhracat hedefleri

Şirketimiz için daha da genişleyerek ilerleme yolunda önemli adımlar attığımız 2009 yılı içinde ürünlerimize olan talebin yoğunluğu, bizlere doğru bir yolda ilerlediğimizi göstermektedir. Sene başından bu yana yapmış olduğumuz ihracatlarımızı göz önünde bulundurursak, ihracat hacmimizin giderek arttığını görüyoruz. Hedefimiz, ihracat hacmimizi arttırarak hem ülkemize hem de dünyaya daha da iyi ürünler sunmaktır. Pazarın eğilimi ve gelen taleplerin artışını göz önünde bulundurursak, 2010 yılının da iyi olacağını söyleyebiliriz. Önümüzdeki yıllarda, kendi üstümüze düşen görevi yerine getirerek, ülkemize sağladığımız katkıyı arttıracağımızı düşünüyorum.
14.04.2009
Bu haber 12891 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar