Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL

KÜÇÜK BİR İŞLETMEDEN ULUSLARARASI BİR MARKAYA

Muhittin Kaplan: "Zemin Fuarı, hem bu sektörün gelişimi hem de ülkemizin halı piyasasındaki konumunu daha ileriye taşımak için büyük önem arz etmektedir. Her sene olduğu gibi bu sene de Zemin Fuarı’na büyük özenle hazırlanıyoruz. Bu fuardaki hedefimiz yeni koleksiyonlarımızın müşterilerimize tanıtılması ve firma olarak genel hedeflerimiz içersinde yer alan mevcut müşteri portföyünü genişletmektir."

1986 yılında, Gaziantep’te küçük bir işletmede üretime başlayan Kaplanser Halı, bugün dış piyasaya hâkim ve 40’dan fazla ülkeye ihracat yapabilen uluslararası bir firma olarak üretime daha güçlü bir şekilde devam ediyor.

25 yıldan fazladır sektörde faaliyet gösteriyorsunuz, bir kez de bilmeyenler için Kaplanser Halı’yı tanıtır mısınız? Firmanızı dünden bugüne kıyaslayacak olursak, ilerlemeniz ne yöndedir?

Kaplanser Halı, 1986 yılında Gaziantep’te küçük bir işletme olarak kuruldu. İlk olarak o zamanın tek mekik halı tezgâhlarıyla işe başladık. Aradan geçen 30 yıla yakın zamanda çok büyük bir yol kat edildi.

Bugün, teknolojinin en son makinelerini ve yeniliklerini kullanan, iplik üretimini kendi bünyesinde bulunduran entegre bir şirket olarak dünyanın 40’dan fazla ülkesine ihracat yapıyoruz.

Yılda yaklaşık 20 milyon Dolarlık bir ihracat rakamına sahipsiniz. İç pazar hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Firmamız şu an için tamamen yurtdışına yönelik üretim ve ihracat yapmaktadır. Dış piyasa için yapılacak daha çok şey olduğunu düşünüyoruz. İç pazara girmeyi henüz düşünmüyoruz, daha ileri bir zaman için belki düşünülebilir.

Kaplanser Halı koleksiyonunu oluştururken nelere dikkat eder? Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Koleksiyonlarımızı oluştururken hem müşterilerimizden gelen talepler dikkate alınıyor, hem de yeni kreasyon çalışmaları yapılıyor. Ar-Ge çalışması en önem verdiğimiz konulardandır. "Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir" ilkesini benimsemiş bulunuyoruz. Müşterilerimizin talep ve beklentilerine en iyi şekilde hitap etmek için Ar-Ge çalışmalarımız hem iplik hem de halı üretimimizde devam etmektedir. Bu konuda çok güzel sonuçlar almaktayız.

Geride bıraktığımız 2012 sizin için nasıl geçti? 2013’den neler bekliyorsunuz?

2012 yılının genel olarak verimli bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. 2013 yılında ürün gamımızı daha da genişleterek müşterilerimizin artan taleplerini karşılamayı ve ihracat yaptığımız ülke sayısını artırmayı hedefliyoruz.

Reklam, tanıtım çalışmalarınızdan bilgi alabilir miyiz? Size göre tanıtım organizasyonlarında bulunmanın önemi nedir?

Reklam çalışmalarını firma prensibi olarak başta fuarlar olmak üzere, çeşitli platformlarda yürütmekteyiz.

Ürünlerinizin özellikleri hakkında bilgi alabilir miyiz? En çok tercih edilen ürününüz hangisi?

Halılarımız yüksek kalite akrilik, heatset, frize, chenille ve viscose kalitelerinden oluşmaktadır. İhracat yaptığımız pazarların tamamında ürünlerimiz büyük rağbet görmektedir.

Sektör için teknoloji neyi ifade ediyor? Kaplanser Halı bu teknolojiyi takip ediyor mu?

Teknolojiyi takip, kalite standardını korumak ve geliştirmek adına elzemdir. Kaplanser Halı olarak üretimimizde teknolojinin en son ürünlerini kullanıyoruz. Halı ve iplik fabrikalarımızda dünyanın en iyisi kabul edilen, son sistem tezgâh ve makineler kullanılmaktadır.

Katılımcısı olduğunuz 13. Uluslararası Halı ve Zemin Fuarı’ndan beklentileriniz nelerdir?

Zemin Fuarı, hem bu sektörün gelişimi ve hem de ülkemizin halı piyasasındaki konumunu daha da ileriye taşımak için büyük önem arz etmektedir. Her sene olduğu gibi, bu sene de halı fuarına büyük özenle hazırlanıyoruz. Bu fuardaki hedefimiz yeni koleksiyonlarımızın müşterilerimize tanıtılması ve firma olarak genel hedeflerimiz içersinde yer alan mevcut müşteri portföyünü genişletmektir.

07.03.2013
Bu haber 81122 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar