Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL

ÜNİVERSİTELİ HALICILAR SEKTÖRDE DAHA ETKİN ROL OYNAYACAK

Selahattin Kaplan: "Üniversitelerimizde önümüzdeki dönemlerde sektörümüzle ilgili açılan yeni bölümlerden nitelikli ara elemanlar mezun olarak iş dünyasına girecektir. Mevcut elemanların da eğitimi ve yeni teknolojileri kullanabilmeleri için gerekli eğitim programlarını uygulamaktayız."

Türk halılarının dış pazarda bilinirliğinin artması ile sektörün lokomotif firmaları kurumsallaşmaya ve daha kalifiye eleman istihdam etmeye başladılar. Teknolojinin gelişimiyle birlikte halı dokuma fabrikalarında makineleşmenin çoğalması, üretici firmaları son sistem teknoloji ürünlerini kullanacak bilinçli ve ’işinde en iyi’ elemanları aramaya yöneltti. Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birlikleri Başkanı Selahattin Kaplan, bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "Üniversitelerimizde önümüzdeki dönemlerde sektörümüzle ilgili açılan yeni bölümlerden nitelikli ara elemanlar mezun olarak iş dünyasına girecektir. Mevcut elemanların da eğitimi ve yeni teknolojileri kullanabilmeleri için gerekli eğitim programlarını uygulamaktayız." dedi. Sektörün en önemli sıkıntılarından biri olarak görülen kalifiye eleman sıkıntısının üniversitelerde verilen eğitimle giderileceğini vurgulayan Kaplan "Bunu aşmak içinde önemli çalışmalar yürütmekteyiz. Üniversitelerimizde önümüzdeki dönemlerde sektörümüzle açılan yeni bölümlerden nitelikli ara elemanlar mezun olarak iş dünyasına girecektir. Mevcut elemanların da eğitimi ve yeni teknolojileri kullanabilmeleri için gerekli eğitim programlarını uygulamaktayız. Halı desenlerinin güncellenmesi yönünde de geleneksel hale getirdiğimiz halı desen yarışmalarımız bu yıl da sürecektir." şeklinde konuştu.

Eğitim, sektörün kalkınmasında büyük rol oynayabilir

Üniversitelerde verilecek akademik eğitimin öğrencilerin sosyal hayatlarına katkıları olduğu gibi alacakları eğitim konusunda kendilerini geliştirmeye katkısı olacağı bir kesindir. Aldıkları eğitim doğrultusunda staj yapan öğrenciler, üniversiteden mezun olmadan ileride uzmanlaşacakları alan hakkında saha deneyimi kazanması hem işveren hem de öğrenciler açısından faydalı olacaktır. Bu bakımdan halı sektörünün üniversiteler ile iç içe olması her hâlükârda üretici firmaların küresel ekonominin gereklerinden ’kurumsallaşmaya’ katkısı olacaktır. Son yıllarda aktif bir şekilde dış pazara yönelen Türk halıcıları, üretimden dış ticarete, reklamdan Ar-Ge çalışmalarına kadar pek çok konuda kendilerini geliştirmektedir. Bu gelişim üniversitelerde verilen akademik eğitim ile desteklendiğinde ise sektörün kalkınması ve büyümesinde büyük bir rol oynaması işten bile değil.

Bir anımsatma: Türkiye’de halen eğitim vermekte olan Halıcılık Bölümleri vardır. Bunlar; Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu, Muğla Üniversitesi Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, Niğde Üniversitesi Bor Halil-Zöhre Ataman Meslek Yüksekokulu ve Bingöl Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’dur.

06.03.2013
Bu haber 81122 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar